ראשי מפלגות הימין, 17.09.19
צילום: בן דורי, פלאש 90

בכירים בימין החדש: נשקול חיבור של הרגע האחרון בימין

הבכירים אמרו הם ישקלו מחדש את הקמת "ימינה" אם לפני סגירת הרשימות יראו שתי המפלגות מתנדנדות סביב אחוז החסימה • ליברמן על הפריימריז בליכוד: "זו תוצאה ידועה מראש. בית הדין של המפלגה שימש כחותמת גומי"
זאב קם
29 בדצמבר 2019
09:22

בכירים בימין החדש אמרו היום (ראשון) כי הם לא פוסלים חיבור של הרגע האחרון עם איחוד מפלגות הימין: הבית היהודי-האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית. זאת למרות ההחלטה של הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד לרוץ בנפרד.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

לדברי אותם בכירים, בכוונתם לבחון את הנושא בעוד שבועיים, בשבוע האחרון של סגירת הרשימות. אם בסקרים שייערכו הם יראו שהימין החדש ואיחוד מפלגות הימין (הבית היהודי-האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית) מתנדנדות סביב אחוז החסימה, הם ישקלו מחדש את הקמת ימינה (מפלגה אחת בלבד מימין לליכוד) ויוותרו על רעיון שתי המפלגות.


שלשום, ראש הממשלה בנימין נתניהו זכה בפריימריז שנערכו בליכוד על ראשות המפלגה. נתניהו גבר על ח"כ גדעון סער שזכה רק לכ-27% מהקולות. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הגיב הבוקר בפוסט שפרסם בפייסבוק על תוצאות הפריימריז לראשות הליכוד וכתב: "זו תוצאה ידועה מראש. בית הדין של הליכוד שימש כחותמת גומי וביטל את החברות בתנועה לכול מי שהביע עמדה לגיטימית בדבר הצורך בהחלפת נתניהו. מפלגת הליכוד שהייתי חלק ממנה איבדה את דרכה ואת ערכיה. כל מי שאינו תומך בנתניהו או מביע דעה שונה  מתויג כבוגד, שמאלן ועוכר ישראל".

יו"ר העבודה-גשר, ח"כ עמיר פרץ, ענה לשאלה אם הוא מתחייב לא לשבת עם ליברמן?: "להפך, אני מפוכח. אני אשקול. אני רק מציע למצביעי השמאל לא להשלות את עצמם. כל אלה שהיו בטוחים שהפעם הם יכולים לתת את קולם לליברמן בתקווה שיסייע להקים ממשלה אחרת יפדו". את הדברים אמר הבוקר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב.

פרץ הוסיף ואמר: "אני מבחינתי יש לי שני יעדים, האחד לסייע להקים גוש 61 ללא ליברמן. השני הוא להיות הלב החברתי והמצפון של הממשלה הבאה. כי כשאני שמעתי את יאיר לפיד אומר שדרך רבין זו טעות, שהוא והליכוד לא שונים כל כך ולכן הוא פונה לליכודניקים שיצביעו עבורו – אנחנו רוצים ממשלת שינוי".

בהתייחס לסירובו לחבור למפלגת מרצ כדי ליצור גוש שמאל, אמר יו"ר העבודה-גשר: "לפני שבועיים עשינו בחינה, וראינו שהשלם קטן מסך חלקיו. איחוד בינינו למרצ לא נותן את מה שנדרש".

לדבריו, "זה שיח שאני מתנגד לו באופן מוחלט. מרצ היא מפלגה חשוב וראויה. כל השיחות האלה סביב זה שהיא לא תעבור את אחוז החסימה מחלישות את המפלגה. יש להם מסר ייחודי משלהם, לנו יש מסר ייחודי משלנו. המטרה היא להביא 61 מנדטים ללא ליברמן, אחרת יהיה סבב רביעי (של בחירות) במדינת ישראל".