חיסון נגד שפעת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בהמשך לפרסום כאן חדשות: חודש מלאי החיסונים נגד שפעת בקופות החולים

מקופת חולים כללית נמסר כי החיסונים יופצו למרפאות החל ממחר: "עושים מאמצים להזמין כמות חיסונים נוספת מחו"ל" • מוקדם יותר פורסם כי שיעור הפניות למרפאות השנה ממשיך לטפס
קטי דור ודקלה אהרן-שפרן
30 בדצמבר 2019
16:40

כפי שפורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11 – משרד הבריאות מעביר היום (שני) אלפי חיסונים נגד שפעת לקופות החולים, שהיו שמורים במחסנים ומיועדים לתלמידי היסודי. מקופת חולים כללית נמסר כי 30 אלף חיסוני שפעת יועברו אליה ממשרד הבריאות ו"יופצו למרפאות ברחבי הארץ החל ממחר". נוסף על כך נמסר: "קופת החולים עושה מאמצים להזמין כמות חיסונים נוספת מחו"ל".

לפי שעה התחסנו בכללית יותר ממיליון מטופלים. "מידע על זמינות החיסונים במרפאות מתעדכן ומשתנה במהלך היום ובהתאם לקצב ההתחסנות. אנו עושים את כל המאמצים לספק את המידע העדכני ביותר לגבי זמינות המלאי במרפאות ומומלץ להתעדכן מראש".

בתוך כך, בקופת חולים מאוחדת אומרים כי מחר צפויים להתקבל במרפאות הקופה עשרת אלפים חיסונים. חוץ מזה מוסרים בקופה כי בעוד כשבוע צפוי להגיע משלוח נוסף של עוד 30 אלף חיסונים.

מוקדם יותר היום דווח בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי שיעור הפניות למרפאות קופות החולים השנה בשל תחלואה דמוית שפעת ממשיך לטפס, ואף חצה את רף השיא של ממוצע התחלואה בעשור הקודם. מדובר בפניות לקופות החולים הגדולות בישראל, כללית ומכבי, מכל קבוצות הגיל ובכל המחוזות בארץ. לצד זאת, שיעור התמותה השנה ממחלת השפעת עדיין נמוך יחסית לשנים הקודמות. זן השפעת הדומיננטי השנה מוסיף להיות A מסוג H1N1, המכונה שפעת החזירים.

לפי נתונים שאספו במשרד הבריאות במשך כל העונה, בשבוע האחרון נצפתה עלייה בשיעור הביקורים במיון ילדים ובמיון פנימי בשל דלקת ריאות. בנוסף, אחוז הביקורים במיון הפנימי מצוי מעל לממוצע הרב שנתי. בשבוע האחרון נצפתה גם עלייה בתפוסת המיטות במחלקות הפנימיות והיא עמדה על כ-108% בהשוואה ל-102% בשבוע שעבר.