אסדת לווייתן
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

הנישוב מאסדת לווייתן הסתיים, התושבים זועמים

הסתיים השלב הראשון של פתיחת הבארות ונישוב הגז אל האסדה ומשם לחוף. המשרד לאיכות הסביבה ניטר את הזיהום היום וקבע: אין חריגה מהזיהום הממוצע
מיכל וסרמן וליאל קייזר
31 בדצמבר 2019
18:18

היום הראשון של תהליך נישוב אסדת לווייתן הסתיים בהצלחה, כך הודיעה הערב (שלישי) שותפות לווייתן. בשלב זה של התהליך, נפתחו בארות הגז הטבעי במאגר והוזרמו אל האסדה וממנה למערכת ההולכה של חברת נתיבי הגז טבעי לישראל, המנתבת את הגז לצרכנים. 

על אף חששות תושבי חוף הכרמל מזיהום אוויר חריג בשל פתיחת הבארות, נתוני המשרד לאיכות הסביבה הראו כי כמות המזהמים באוויר לא חרגה מהממוצע בשבועות האחרונים. ריכוזי החומר המסרטן בנזן שנמדדו בתחנות הניטור נעו היום בין 0.41 – 1.40 מק"ג/מ"ק, לעומת ריכוזים שעתיים מרביים של 1.47-2.93 מק"ג/מ"ק בשבועות שקדמו לנישוב.

המשרד לאיכות הסביבה דחה בשבוע שעבר את הנישוב לאחר שהתהליך לא עמד בכל הקריטריונים הסביבתיים שהציב. השבוע אישר המשרד את קיום הנישוב, ועקב באמצעות תחנות ניטור קבועות ונייחות אחר היקף המזהמים שנפלטו לאוויר. למשרד לאיכות הסביבה הצטרף איגוד ערים שרון-כרמל, המורכב מן המועצות בקרבת האסדה, שהודיע בסיומו של יום הנישוב: "הנישוב עבר ללא חריגות ושמרנו על איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים. נמשיך לנטר ולפקח על פעילות האסדה בשקיפות ובאמינות".

היום הראשון לנישוב הגז הטבעי לווה בחשש גדול של תושבי אזור חוף הכרמל, שהתריעו מפני נזק סביבתי שעלול להיגרם מהזרמת הגז אל האסדה הממוקמת כעשרה קילומטרים מהחוף. הבוקר פורסם על תושבים בודדים שעזבו את ביתם מחשש לזיהום שיגרם מהאסדה. 

שר האנרגיה יובל שטייניץ פרסם הודעה בה התייחס לנישוב כ"הישג שאין להפריז בחשיבותו". לדברי השר, "בזכות הפיתוח של לוויתן יזכו אזרחי ישראל להכנסות של עשרות מיליארדי דולרים ב-25 שנים הבאות, להפסקת השימוש בפחם שמזהם את האוויר ופוגע בבריאותם, לסגירת התחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון, ולחיזוק ציר השלום באמצעות ייצוא עודפי הגז למצריים ולירדן ובתוך מספר שנים גם לאירופה".