סופרמרקט
צילום: ניתאי שוחט, פלאש 90

אחרי שנתיים: סימון המוצרים בסופר יוצא לדרך

מוצרים המכילים כמות גבוהה של נתרן, סוכר או שומן רווי יסומנו באדום. מוצרים בריאים יקבלו סימון ירוק. ליצמן: המטרה – לסייע בשמירה על תזונה נכונה
קטי דור
31 בדצמבר 2019
19:03
עודכן ב 23:08

שר הבריאות יעקב ליצמן השיק היום (שלישי) את רפורמת סימון מוצרי המזון. החל ממחר מוצרים מזיקים לבריאות יסומנו באדום לעומת אלו הבריאים שיסומנו בירוק. ליצמן אמר כי מטרת הרפורמה היא לסייע לאזרחי ישראל לשמור על תזונה נכונה ולמנוע השמנה, סוכרת ותחלואה. לדבריו, משרד הבריאות מצליח להשפיע באופן אדיר על התזונה של אזרחי המדינה, מה שישליך באופן ישיר על איכות החיים והבריאות של כולנו.

לפי התקנות החדשות מוצרים המכילים כמות גבוהה של נתרן, סוכר או שומן רווי יסומנו בחזית האריזה באדום. מאחורי האריזה יסומנו באדום הרכיבים הבעיתיים. בעוד שנה יוחמר רף הערכים לסימון מוצרי המזון. מהחוק הוחרגו תוספי תזונה, תרכובות מזון לתינוקות עד גיל שנה, מזון ייעודי, מזון המורכב מרכיב אחד בלבד, אריזות קטנות.

מנגד, מוצרים שיעמדו בהמלצות התזונתיות יקבלו סימון ירוק. לכל קבוצת מוצרים הוחלט על תנאים לפיהם יוחלט אם הוא יזכה לקבל את הסימון הבריאותי. התנאים התבססו על ההנחיות התזונתיות החדשות לישראל, לאור התזונה הים תיכונית, התייחסות למזון השלם ולמידת העיבוד. כמו כן נקבעו קבוצות מזון ותנאים לפי המזון הטוב ביותר ולא לפי המוצר הטוב יחסית לקטגוריה.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב אמר כי זהו יום חג עבור בריאות הציבור וכי חשוב לזכור שהמדבקות האדומות הן תחילתו של תהליך ודרך שלא יסתיימו עכשיו. יהיו עוד צעדים רבים וחלוציים שאנחנו הולכים לנקוט בהם יחד עם הציבור, כי הוא בסופו של דבר הלקוח הכי חשוב שלנו, אמר בר סימן טוב. כתבתנו מוסרת כי החל ממחר יחויבו יצרניות המזון לסמן את מוצרי המזון והמשקה שמכילים ערכים גבוהים של סוכר, נתרן ושומן רווי.

תגיות:
בריאות