מיקה שדה. צילום: גלעד בר שלו
צילום: גלעד בר שלו

שאלון לשבת עם מיקה שדה

הקליפ שעשה לה צמרמורת בכל הגוף, האלבום הכי טוב שהיא שמעה לאחרונה ואם היא לא הייתה מוזיקאית, מה היא הייתה עושה? מיקה שדה מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
02 בינואר 2020
13:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את מיקה שדה.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו? 
האלבום הראשון שהתאהבתי בו היה Homogenic של Björk. כשיצא השיר Joga הייתה לי צמרמורת בכל הגוף. כמובן שהייתי גרופית של MTV, והקליפ, שכמו כמו כל קליפ של ביורק היה פורץ דרך, מרחבי אדמת העולם שנשברת וחושפת לבה. שברירית. ובסוף כמובן מגיעים לתוך הלב של ביורק, שגם הוא עשוי מסלע ואדמה ובעצם הופך אותה בצורה ישירה לחלק מהטבע. יצירה תמיד מתחברת אצלי לטבע וביורק מביאה למוסיקה גם את החיבור לאלקטרוניקה, מה שהופך את היצירה שלה למושלמת ואין סופית.

מה הוא האלבום או השיר היותר טובים ששמעת לאחרונה?
Westerman- Confirmation. שיר משנת 2018 שלוקח אותי חזרה בזמן, לשנות ה-90. משהו בסאונד שלו, בתמימות ובחום. התמכרתי לשיר הזה בשנייה הראשונה - לסאונד גיטרה ולקול שחדר את העור, ישר ללב. השיר הזה עושה לי חשק להתכסות בשמיכה ולהתבונן על מבול מטורף. זה לא קורה פה הרבה אבל לחלוטין אפשר לדמיין את זה בקלות כשמאזינים לשיר.

מהו – אם יש כזה – השיר הכי יפה שלך שאיש לא מכיר?
אני לא בטוחה אם זה השיר הכי יפה כמו שזה השיר שאני הכי אוהבת. קוראים לו "קח לך זמן" ומתארח בו מיכאל כהן. הוא נכתב לפני שלוש שנים בערך ותפס אותי שנייה לפני שנרדמתי. אני אוהבת לכתוב שירים על הדופק שלי והתחלתי, ככה במיטה, לזמזם אותו. לא התאפקתי וקמתי להקליט אותו ישירות מהראש לתוך המחשב. מיד הבנתי שמיכאל חייב להיות חלק מהשיר ולמזלי הוא אהב, זרם והתחבר למה שהרגשתי והביא את הטקסט המושלם. השיר כבר מוכן אחרי מיקס כחלק מאי.פי אלקטרוני בעברית שיום אחד ייצא.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין – שאת מתחרטת על פרסומו?
האלבום השני שלי, ״מה את מעדיפה״ מרגיש לי קצת מפוספס... אני חושבת שעשיתי טעות בבחירת השירים שיצאו ממנו. יצאו שירים אופטימיים וקלילים כשבעצם האלבום עצמו כבד ועצוב. בדיעבד אני מרגישה שהייתי צריכה לחשוף את השירים העצובים ולא להתחבא מאחורי שני שירים שמחים שהיו באלבום.

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
אני זוכרת את עצמי, עוד כילדה, שרה וממציאה שירים וזה לא השתנה מאז. באוטו, על האופנים, במקלחת, לפני השינה, על הבוקר ועכשיו עם אדם, הבן שלי. קל לי מאוד לשיר את החיים, וזה גורם לי להרגיש יותר טוב. בתקופות שאני עושה את זה פחות - אני ארגיש פחות טוב ולא אבין למה, עד שאשים לב שלא זמזמתי או כתבתי משהו כבר כמה ימים.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
רציתי לפרוש כמה פעמים, כי לפעמים האתגר היה גדול מדי מבחינה פזית ונפשית, אבל אז הבנתי שיש אתגר גדול בכל בחירה שלוקחים בחיים - וגם אם ארצה לפרוש, לא אצליח. כי אמשיך לזמזם שירים כל היום ואז ארצה להקליט אותם ולא תהיה לי ברירה אלא לשחרר אותם לאוויר העולם ולקוות שיעשו למישהו נעים בלב, יעלו חיוך קטן על הפנים ויהפכו להיות הפסקול של רגעים מרגשים בחיים.

לו כל אוסף המוסיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?
את האלבום Inspiration Information של Shaggy Ottis. האלבום הזה נוגע לי בכל ארשת הרגשות ונותן לי תחושה מאוזנת בין עצב לשמחה. הייתי רוצה לשמור על איזון כשכל המוזיקה שלי תושמד. למרות שזה אלבום משנות ה-70 המוצלחות, הוא מרגיש לי כל-כך עדכני ויש בו גם תחושה מהעתיד, מבחינת התפיסה המוזיקלית שלו והאנרגיה שהוא מעביר.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
יש בי צד מאוד פופי שמחובר לילדה הקטנה שבי והייתי שמחה לכתוב פסקול לסרט מצויר של דיסני.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Thundercat - Is it love. שיר שגורם לי גם לבכות וגם לרקוד, זה הז׳אנר שאני הכי אוהבת.

לו לא היית מוזיקאית – מה היית?
כנראה הייתי מטפלת באנשים ובעיקר עם הידיים. אני אוהבת לגעת באנשים ומרגישה שבמגע יש כח שאין במילים. איזון חיים זו שיטה שאני מאוד אוהבת, שנוגעת בכל רבדי הטיפול. הייתי שמחה להתמקצע בזה בעתיד בנוסף למוזיקה.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
Something - Beatles. עם צלילים כאלה כיף לעבור לעולם הבא, הלוואי שינגנו אותו בלוויה שלי.