הר הבית בסדרה "משיח"
מתוך יוטיוב

הירדנים מנסים לצנזר את נטפליקס - שוב

12 אלף נשים חברות בקבוצה ומעלות תמונות של הבעלים שלהן עם השאלה - מישהי מכן מכירה אותו? • ירדן פותחת חזית חדשה מול נטפליקס • מאמן ג'ודו תימני לא הורשה להיכנס לכווית כי שמו זהה לשם של רודן עיראק לשעבר | ברשת של השכן
רועי קייס
03 בינואר 2020
12:03

קבוצת הפייסבוק "האם ראית אותו?" הייתה אמורה לדון בסוגיה שמכאיבה לנשים רבות במצרים ובעולם בכלל - בגידות של בני זוג. במצרים התופעה מגיעה למימדים חמורים בהרבה, כשקיימים גברים הנוהגים להינשא ליותר מאישה אחת בלי שהנשים יודעות על קיומה אחת של השנייה.

אולם קבוצת הפייסבוק הפכה לכלי מעורר מחלוקת - נשים מעלות בו תמונות של בעלן, ושואלת את חברות הקבוצה האם האיש חיזר אחריהן. החברה המצרית שמרנית מאוד בכל הקשור לחיי הנישואין והיחסים שבינו ובינה, והביקורות הנוקבות שלחו את אחת מחברות הקבוצה לספר בדעמות באולפן הטלויזיה שהעניין יצא משליטה. 

ירדן: חזית חדשה מול נטפליקס

לאחר שהסדרה הראשונה של נטפליקס בערבית, ג'ין, הוציאה את רשויות הדת והמדינה בירדן משלוותן, סדרה נוספת לא זוכה לתגובה רגועה יותר. עלילתה של ג'ין התרחשה בירדן, שם חבורת נערים מבית ספר תיכון עושה לילה בפטרה ונתקלת בשד - ותוך כדי מדברים באינטימיות בין הבנים לבנות, מתחבקים ואף מתנשקים. 

הסדרה החדשה של נטפליקס בערבית - "משיח", עוסקת באמונה עצמה, ואף מתקיימות בה סצינות שמתרחשות באחד המקומות הקדושים ביותר לאיסלאם - המתחם הקדוש בהר הבית. רשות הצנזורה בממשלת ירדן ביקשה מנטפליקס לא לשדר את הסדרה, אך נתקלה בסירוב. עכשיו יצטרכו אנשי הדת לפנות אל הצופים עצמם ולשכנעם לא לצפות בסדרה החדשה.

כווית: הרוח של סדאם חוסין עוד מרחפת

הנסיכות המפרצית הקטנה הפכה למוכרת ברחבי העולם כאשר צבאות עיראק בהנהגתו של הרודן סדאם חוסין פלשו אליה בשנת 1990. הפלישה שהובילה למלחמת המפרץ הראשונה בינואר 1991, היא עד היום אירוע רגיש בקרב תושבי הנסיכות. 

הוכחה לרגישות זו מתגלה בסיפורו של מאמן ג'ודו תימני שניסה להגיע השבוע לתחרות בכווית. המאמן סורב כניסה בשדה התעופה בכווית סיטי מן הסיבה הפשוטה ששמו זהה לשמו של הרודן העיראקי - סדאם חוסין. המאמן נאלץ לשוב על עכבותיו.