הערכת מצב בקריה לאחר חיסול סולימאני
צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

הערכה במערכת הביטחון לאחר חיסול סולימאני: לא צפויה תגובה איראנית מיידית נגד ישראל

צה"ל הודיע כי ניתן לפתוח את אתר החרמון למבקרים. הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס בשבוע הבא כדי לדון בהשלכות חיסול מפקד כוח קודס האיראני על ידי ארה"ב. האמריקנים הודיעו על תגבור הכוחות במזרח התיכון
כתבי כאן חדשות
03 בינואר 2020
20:27

במערכת הביטחון מעריכים כי לא צפויה תגובה מיידית של איראן נגד ישראל, בעקבות חיסול מפקד כוח קודס קאסם סולימאני. כך דווח הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. ביום ראשון צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני, כדי לדון בהשלכות חיסול סולימאני על ידי ארצות הברית.


בהתאם להערכה זו, צה"ל הודיע כי אין מניעה צבאית לפתיחת אתר החרמון מחר למבקרים, לאחר שהיום האתר היה סגור. מהנהלת אתר החרמון נמסר כי על אף הודעת צה"ל, האתר יישאר סגור לעת עתה והחלטה על פתיחת האתר למבקרים תתקבל בהתאם להערכת מצב ובהתאם לתנאי מזג האוויר: "ביטחון ובטיחות המבקרים הם נר לרגלינו".

ערוץ אל-ג'זירה דיווח כי ישראל הזהירה, באמצעות המתווך המצרי, את חמאס והג'יהאד האסלאמי לבל יקחו חלק בתגובה על חיסולו של סולימאני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום להקדים את חזרתו לישראל מביקור מדיני ביוון בעקבות חיסול סולימאני. "לארצות הברית יש את הזכות להגנה עצמית. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ראוי לכל הערכה על שפעל בנחישות, בעוצמה ובמהירות", אמר נתניהו טרם עלייתו למטוס ביוון.


בצהריים ערך שר הביטחון נפתלי בנט הערכת מצב בקריה בהשתתפות הרמטכ״ל אביב כוכבי, ראש המל״ל, מאיר בן שבת, ראש המוסד, יוסי כהן ובכירים נוספים במערכת הביטחון. בעקבות החיסול, רועננו ההנחיות הביטחוניות בנציגויות ישראליות בחו"ל.

החיסול של סולימאני גרר תגובות ואיומים רבים של בכירים ונושאי תפקידים באיראן. המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי איים: "על ארצות הברית לצפות לנקמה קשה וחמורה". חמינאי אמר שהחיסול יכפיל את המוטיבציה של "ההתנגדות" נגד ארצות הברית ונגד ישראל.

מפקד כוח קודס הנכנס ויורשו של סולימאני, אסמאעיל קאא'ני: "אנו אומרים לכולם, חכו קצת ותראו גופות של אמריקנים בכל המזרח התיכון". כך על פי דיווח ברשת אל-ג'זירה.


בתוך כך, רשת NBC מדווחת כי הפנטגון מתעתד לשלוח 3,500 חיילים נוספים לפיקוד המרכז האמריקני במזרח התיכון. שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו הבהיר כי מדינתו לא מעוניינת בהסלמה, אך הדגיש: "בחודשים האחרונים היו מתקפות רבות שיצאו מאיראן לעבר מטרות ואינטרסים אמריקניים. עכשיו הגיע הזמן לגמול על כך. ההנהגה האיראנית יודעת שנשיא ארצות הברית עתיד לנקוט צעדים נוספים".

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון, רובי המרשלג, כרמלה מנשה, עמרי חיים