דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ על חיסול סולימאני: פעלנו כדי למנוע מלחמה, לא כדי להתחיל אחת

הנשיא האמריקני מסר הצהרה לתקשורת והתייחס לחיסול מפקד כוח קודס האיראני: "תפסנו אותו בזמן שפעל נגדנו". • גנרל אמריקני בכיר: היה מודיעין ודאי לכך שסולימאני תכנן פגיעה משמעותית ואלימה נגד אזרחינו. השליח המיוחד של ארה"ב לאיראן: לא יכול לאשר או להכחיש שישראל ידעה על הפעולה
מואב ורדי
03 בינואר 2020
22:33
עודכן ב 01:02

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסר הערב (שישי) הצהרה קצרה לתקשורת בפלורידה בדבר חיסול מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני. "פעלנו הלילה כדי למנוע מלחמה, לא כדי להתחיל מלחמה", אמר טראמפ.


הנשיא האמריקני הוסיף: "תפסנו את סולימאני בזמן שפעל נגד ארצות הברית, וחיסלנו אותו". טראמפ הדגיש כי על איראן לחדול מניסיונה לערער את היציבות בשכנותיה באמצעות מיליציות הסרות למרותה: "הם צריכים להפסיק עם זה, ולהפסיק עם זה עכשיו".

השליח המיוחד של ארצות הברית לאיראן בראיין הוק אמר בריאיון לערוץ אל-ג'זירה: "אני לא יכול לאשר או להכחיש שישראל ידעה על הפעולה". הוק הוסיף כי "אין ביכולתנו לחשוף את ההתקשרויות שניהלנו בנושא".

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, רוברט אוברייאן אמר כי "קאסם סולימאני הסתובב ברחבי המזרח התיכון ותכנן מתקפות נגד דיפלומטים ואנשי צבא אמריקניים". לדבריו סולימאני תכנן את המתקפה לפני שבוע שבה נהרג קבלן אמריקני בבסיס צבאי. הוא הזהיר את איראן כי "תגובה צבאית או הסלמה במצב תהיה החלטה גרועה מאוד מבחינתה".

קודם לכן גנרל אמריקני בכיר אמר כי היה מודיעין ודאי לכך שמפקד כוח קודס האיראני תכנן פגיעה משמעותית ואלימה נגד אזרחים אמריקנים. עוד אמר הגנרל כי ארצות הברית מוכנה להשלכות האסטרטגיות שיגיעו בעקבות החיסול.

רשת NBC דיווחה כי הפנטגון מתעתד לשלוח 3,500 חיילים נוספים לפיקוד המרכז האמריקני במזרח התיכון. שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו הבהיר כי מדינתו לא מעוניינת בהסלמה, אך הדגיש: "בחודשים האחרונים היו מתקפות רבות שיצאו מאיראן לעבר מטרות ואינטרסים אמריקניים. עכשיו הגיע הזמן לגמול על כך. ההנהגה האיראנית יודעת שנשיא ארצות הברית עתיד לנקוט צעדים נוספים".

החיסול של סולימאני גרר תגובות ואיומים רבים של בכירים ונושאי תפקידים באיראן. המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי איים: "על ארצות הברית לצפות לנקמה קשה וחמורה". חמינאי אמר שהחיסול יכפיל את המוטיבציה של "ההתנגדות" נגד ארצות הברית ונגד ישראל.

מפקד כוח קודס הנכנס ויורשו של סולימאני, אסמאעיל קאא'ני: "אנו אומרים לכולם, חכו קצת ותראו גופות של אמריקנים בכל המזרח התיכון". כך על פי דיווח ברשת אל-ג'זירה.