חילוץ תל אביב

אסון הטביעה בתל אביב: נקבע מותה של האישה

מוקדם יותר טבע למוות גבר כבן 35 שנלכד במעלית שהוצפה ברחוב נדב בעיר • ככל הנראה השניים נלכדו במעלית שהוצפה בדרכם לחניון תת קרקעי בדרום העיר • קרן, דיירת בבניין: "התקשרנו למד"א, לכבאות ולמשטרה, אף אחד לא ענה יותר משעה"
הדס גרינברג, דניאל אלעזר ושרון עידן
04 בינואר 2020
15:07
עודכן ב 19:22

נקבע מותה של אישה כבת 30 שנפגעה אנושות היום (שבת), לאחר שנלכדה במעלית שהוצפה ברחוב נדב בתל אביב. מוקדם יותר נקבע מותו של גבר כבן 35 שטבע למוות במעלית גם כן. השניים נלכדו במעלית בעת שירדו לחניון תת קרקעי.

קרן, דיירת בבניין שבו נהרגו השניים, אמרה כי מדובר במחדל של כוחות ההצלה: "התקשרנו לכולם, למד״א, לכבאות ולמשטרה, אף אחד לא ענה יותר משעה. ניסינו לחלץ אותם לבד, לא הצלחנו. בושה שהעירייה לא ניקתה את הרחובות לפני מזג האוויר הזה. פתחי הניקוז היו סתומים וזה הוביל להצפה, כי הזבל של כל הרחוב והמים נכנסו לחניון״.

הליך החילוץ היה מורכב ונמשך כמה שעות, כוחות החילוץ ניסרו את גג המעלית כדי לנסות ולהגיע ללכודים. חברת השאיבה, ששאבה עד כה 800 קוב מים מקומת המרתף המוצפת, העידה כי פתחי הניקוז החיצוניים מחוץ לבניין היו סתומים - מה שהוביל לחדירת המים לחניון. בנוסף, המעלית שבה נהרגו השניים היא מעלית חשמלית ולא הידרואלית, ולכן היא נסגרה הרמטית, והיה קושי רב לפתוח אותה ולחלץ אותם. 

מנהל יחידת להבה, סגן טפסר אריאל אבן דנן, עדכן מוקדם יותר על דרך הפעולה בחילוץ המורכב של האישה: "פעלנו בשתי דרכים: הראשונה - הורדנו את הגג של תא המעלית כדי לנסות לחלץ אותה משם, והשנייה - בעזרת צוללים של היחידה, ניסינו להגיע דרך חדר המדרגות לכיוון פיר המעלית". עוד הוא הסביר כי "השתמשנו בציוד צלילה מיוחד למים שחורים, שבהם אין ראות בכלל".