פעילות צה"ל בצפון, ארכיון

בעקבות חיסול סולימאני: "הסלמה בצפון עשויה להיגרר למלחמת לבנון השלישית"

המכון למחקרי ביטחון לאומי קובע כי הזירה הצפונית היא המוקד בעל פוטנציאל הנפיצות הגדול ביותר בשנת 2020: "ישראל חייבת לגבש אסטרטגיה חדשה שתיקח בחשבון את כל התרחישים האפשריים, בין היתר גם עימות רחב היקף בין ארה"ב לאיראן"
כרמלה מנשה
06 בינואר 2020
12:01

השפעת חיסול קאסם סולימאני על המצב במזרח התיכון: המכון למחקרי ביטחון לאומי קובע היום (שני) כי חיסול סולימאני עשוי להוות פוטנציאל לתפנית אסטרטגית ש"את היקפה וממדיה מוקדם להעריך". על פי הערכה אסטרטגית של המכון לשנת 2020, "ישראל חייבת לגבש אסטרטגיה חדשה שתיקח בחשבון את כל התרחישים האפשריים, בין היתר גם עימות רחב היקף בין ארה"ב לאיראן – שבו יכולה גם ישראל להיות מעורבת". עוד קובעת ההערכה כי איראן עשויה לדחות את תגובתה לחיסול למועד מאוחר יותר – כשהכוננות של ארה"ב ובנות בריתה תפחת.

עוד הוסיפו במכון כי יש לקחת בחשבון שאיראן עשויה לתקוף גם מטרות ישראליות בצפון. הסלמה כזאת, טוענים במכון, אם תידרדר למלחמה כוללת "יכולה להיגרר למלחמת לבנון השלישית שתהיה עצימה והרסנית הרבה יותר ממלחמת לבנון השנייה".

מערכה כזו, טוענים במכון, תתנהל עם חיזבאללה בלבנון אך גם עם כוחות בסוריה ובעיראק ואולי גם עם איראן ומדינות נוספות. "במתארים אלה תתמודד ישראל עם ירי מסיבי לעורף שמקצתו טילים מדויקים, ועם מתקפה תודעתית רחבה וערעור כושר העמידה של הציבור והאמון בהנהגתו המדינית והצבאית".

על פי מדרג האיומים המובילים: מלחמה בצפון, כאמור, היא האיום המרכזי. תוכנית הגרעין של איראן, לעומת זאת, נמצאת בדחיפות נמוכה יותר בשנת 2020 – אם כי חומרתו הפוטנציאלית לעתיד היא הגבוהה ביותר. הזירה הדרומית מול חמאס נשארה כצפוי ברמת התלקחות גבוהה, זאת למרות מאמצי ההסדרה. אולם חומרתו של איום זה פחותה משמעותית מזאת הנשקפת לישראל בצפון.

במידה ותפרוץ מערכה ברצועת עזה, טוענים במכון, ישראל צריכה לנהל תקיפה מפתיעה, ממוקדת ולא לנהל עם חמאס משא ומתן. המכון סבור שיש לסיים את המערכה ללא כיבוש עזה אלא במהלך מדיני של הסדרה מעמדת כוח.