איציק הררי, היום

אביה של סתיו הררי: "רק רוצה לדעת מה היה"

האסון במעלית בדרום תל אביב: "היא הייתה חברה שלי, אי אפשר להכיל את הכאב" • אביו של דין שושני: "זה כואב וחבל שזוג צעירים ויפים הלכו לעולם על מזבח הכלום ב-2020"
נופר משה פרדו
06 בינואר 2020
12:06
עודכן ב 12:53

איציק הררי, אביה של סתיו שנהרגה באסון המעלית בדרום ת"א, האשים את הרשויות בכך שלא עדכנו את המשפחה באירוע: "אני רק רוצה לדעת מה היה עם סתיו ודין". האב סיפר על בתו: "היא העולם של הבית, היה לה אור. היא הייתה חברה שלי, היינו יוצאים לדייטים, אי אפשר להכיל את הכאב". ציון שושני, אביו של דין, אמר: "הבן שלי עשה טוב בעולם".

"אני רוצה שתפעלו לעשות רק טוב, בלי אשמים", אמר שושני לעיתונאים מחוץ לאירוע השבעה. "אם במשך שנים המקום הזה אולי הוזנח, אני צריך להעלות בני כקורבן, צריך לשנות את זה".

"הבן שלי עשה טוב בעולם, הנר שלו האיר והוא האיר וימשיך", הוסיף האב בדמעות. "זה כואב וחבל שזוג צעירים ויפים הלכו לעולם על מזבח הכלום ב-2020. לא מעניין אותי דברים רעים ונלוזים, אני רוצה רק טוב. למה בממשלה אין שר האושר? שיגיד לציבור דברים טובים, לכו תפיצו טוב עם המצלמות והמיקרופונים".

על פגישתו האחרונה עם בנו סיפר שושני: "דין בא אליי כמדי שבת לעשות קידוש, ישבנו ודיברנו והתחבקנו ובירכתי אותו כמדי שבת, והוא יצא לביתו שנמצא 200 מטר מפה. ושבר ענן שפך את כל מימיו בתל אביב. זו היתה מלכודת מוות בתוך מעלית".


אתמול אמרו גורמים בכמה ארגוני חירום בשיחה עם כאן חדשות כי קריסת המוקד במשך האירוע שבו נספו דין שושני וסתיו הררי הוא "תקלה הדורשת טיפול". הם הזהירו כי מוקד הכבאות יקרוס שוב באירוע הקיצון הבא: "לכל המוקדים יש קיבולת, ובמקרי קיצון הם יכולים לקרוס - ולא רק שם, גם במשטרה לא יצליחו לקבל את כל השיחות". לדבריהם, הגורמים האחראים - המשרד לביטחון הפנים, רשות החירום הלאומית ופיקוד העורף - צריכים לתת את הדעת על המגבלות של המוקדים, להיערך לכך ולהתאמן לכך.

קודם לכן אמר גורם בכיר בכבאות והצלה לכאן חדשות כי "אירוע של 45 מילימטרים בחצי שעה בתל אביב הוא אירוע שקורה פעם במאה שנה". לדבריו, "מוקד יכול לקבל 100 שיחות בשעה, ומספר השיחות רק בין 12:30 ל-13:00 עמד על 1,700 שיחות".

על השיחה שהתקבלה במוקד וסווגה כטעות אמר כי "האירוע לא הובן כאירוע קריטי", והוא היה דומה לאירועים אחרים. "התקשר בן אדם, אמר שהבניין מוצף ויש מעלית תקועה ומתמלאת במים", אמר. "המוקדן שאל באיזו קומה, והוא אמר שהוא לא יודע. המוקדן לא ידע שהמעלית בקומה 1- ולא ראה באירוע אירוע קריטי. אנחנו בודקים את עצמנו כל הזמן ולא מסתירים כלום".

הגורם הבכיר הוסיף כי "הכוחות ביצעו באותן שעות 110 חילוצים, כולל של דיירת ברחוב בת שבע שחולצה על סף טביעה". על הדיווח של מד"א לכבאות אמר הבכיר כי "באותו הזמן שאירוע היה מוכר אצלנו, צוות הגיע במהירות".