ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרץ יתמיד בסירובו? ההצעה של כחול לבן תמורת איחוד בשמאל

ביקורת על סירובו של פרץ לקדם מגעים לאיחוד עם המחנה הדמוקרטי • בימין – ביקורת על נתניהו שמתערב וקורא לאיחוד מימין לליכוד: מונע במו ידיו 61 מנדטים לגוש
יואב קרקובסקי וזאב קם
06 בינואר 2020
14:26

ניסיון להביא לאיחוד מפלגות השמאל: גורמים בכחול לבן אומרים כי במפלגה מוכנים להציע למפלגות העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי ייצוג לפי 11 מנדטים, מספרם אחרי הבחירות האחרונות, בתמורה לאיחוד המפלגות. במקביל, חברי כנסת בליכוד מתחו ביקורת על קריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחד את מפלגות הימין, בטענה שמדובר בפגיעה בגוש.

במפלגות השמאל מרכז יש ביקורת חריפה על יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ על סירובו לקיים דיאלוג של ממש על חיבורים בין העבודה למרצ. גורמים בכחול לבן אומרים כי ללא איחוד שכזה אחת משתי הרשימות עלולה ליפול אל מתחת לאחוז החסימה, מה שיבטיח לנתניהו ניצחון בבחירות.

גורמים בכחול לבן אומרים כי על השולחן הצעה: הרשימה המאוחדת של העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי יקבלו ייצוג ממשלתי כאילו היו 11 מנדטים, העבודה תקבל תפקידים על בסיס מנדטים שיש לה בכנסת הנוכחית והמחנה הדמוקרטי לפי חמישה, לא משנה כמה תביא הרשימה המאוחדת הזו פועל. ח"כ איציק שמולי, מראשי העבודה שתומך באיחוד, מצוי בנתק מיו"ר העבודה פרץ מאז הוועידה של המפלגה שהתקיימה לפני כשבועיים, שממנה נעדר.

בד בבד, חברי כנסת בליכוד מתחו ביקורת על נתניהו ועל העובדה שהוא קורא לאחד את מפלגות הימין למפלגה אחת מימין לליכוד. לטענת אותם ח"כים, נתניהו טועה וגורם לכך שלא תהיה אפשרות לגייס 61 מנדטים בבחירות הקרובות.

לטענתם, רק ריצה של שתי מפלגות מימין לליכוד (הימין החדש ואיחוד מפלגות הימין) תשאיר סיכוי לגוש הימין להגיע ל- 61, ובקריאתו של נתניהו לאיחוד מלא בימין הוא פוגע בגוש ומונע 61 מנדטים במו ידיו.