טילים מוצגים במצעד צבאי באיראן, 22.09.18
צילום: אי-פי

שגרירות ארה"ב מזהירה את אזרחיה בישראל: ייתכן ירי טילים ללא אזהרה מוקדמת

על רקע המתיחות מול איראן, שגרירות ארה"ב פרסמה אזהרה לאזרחיה שבארץ מפני תגובה על חיסול סולימאני. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום לישיבה שארכה שלוש שעות
עמיחי שטיין ומתי ברנהרט
06 בינואר 2020
18:55

שגרירות ארצות הברית בישראל פרסמה הערב (שני) אזהרה לאזרחיה השוהים בארץ מפני ירי טילים ללא אזהרה מוקדמת וממליצה להם לגלות עירנות. זאת על רקע המתיחות מול איראן אחרי חיסול מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב בפּעם הראשונה מאז חיסולו של מנהיג כוח קודס. בד בבד, ראש ממשלת עיראק נועד עם שגריר ארצות הברית בבגדאד. לדבריו, על שתי המדינות לעבוד יחדיו על מנת לבצע את נסיגת הכוחות הזרים.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ איים הלילה בפעולת תגובה עוצמתית נגד איראן, אם זו תעז לנקום בוושינגטון על חיסולו. בתדרוך שקיים לעיתונאים בפלורידה אמר טראמפ כי ארצות הברית מוכנה לתקוף אתרי מורשת איראניים בתגובה להרג אזרחים אמריקנים. "ארצות הברית תכה מהר, וייתכן שבאופן לא מידתי, אם אנשיה או נכסיה יותקפו", הוא צייץ. נשיא איראן חסן רוחאני הגיב לטראמפ: "אף פעם אל תאיים על האומה האיראנית". 

אתמול נורו שלוש רקטות לעבר מתחם השגרירות האמריקנית בבגדאד, עיראק. שתיים מהן נפלו באזור הירוק של השגרירות בעיר, ואחת נוספת בשכונה סמוכה. אזעקה הופעלה במתחם. כלי תקשורת ערביים דיווחו על פצועים במקום.

גורם בכיר במערכת הביטחון האמריקנית מסר הלילה לסוכנות הידיעות רויטרס כי כל יחידות שיגור הטילים של איראן נמצאות בכוננות מרבית, אך לא ברור אם מדובר בצעד הגנתי או התקפי. לדבריו, ארצות הברית עוקבת אחר כל תנועה של יחידות שיגור הטילים.

ראש ממשלת עיראק הוסיף כי בפגישתו עם שגריר ארצות הברית כי מדינתו עושה כל שביכולתה על מנת למנוע הדרדרות למלחמה כוללת. לטענתו, המדיניות של ממשלתו הייתה תמיד לשמור על יחסים עם כל הצדדים. הוא הדגיש כי ממשלה עיראקית חדשה היא "אינטרס של כולם".