חרדים סמוך ללשכת הגיוס בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רה"מ ושר הביטחון לבג"ץ: דחו את יישום חוק הגיוס

בנימוק הבקשה נכתב כי הדחייה נועדה לתת לממשלה החדשה זמן לפעול בסוגיה • התנועה למען איכות השלטון: "יותר משנתיים וחצי אחרי מתן פסק הדין, המדינה מבקשת דחייה נוספת. קוראים לביהמ"ש - לא להאריך את דחיית החוק"
אמוץ שפירא
07 בינואר 2020
10:38

ראש הממשלה ושר הביטחון הגישו היום (שלישי) לבג"ץ בקשת דחייה נוספת של יישום פסק הדין בעניין חוק הגיוס, והפעם עד ל-16 ביוני. מדובר בשלושה חודשים ממועד תחילת כהונתה הצפויה של הכנסת ה-23. בדומה לבקשות הקודמות, המדינה מנמקת את הבקשה בכך שהדחייה נועדה לתת לממשלה החדשה זמן לפעול מול הכנסת להשלמת החקיקה בסוגיה רגישה הזו. בסוף השבוע שעבר פקע המועד הקודם שקבע בג"ץ ליישום פסק הדין. 


בתנועה למען איכות השלטון, אחת העותרות לבג"ץ, הביעו התנגדות לבקשת הדחייה ואמרו כי זו הפנייה החמישית לדחיית מועד קיום פסק הדין. בתנועה גם אמרו כי "המדינה מנסה לדחות את הקץ ולכן היא נמנעה מלקדם את התיקון לחוק ומלהביא אותו להצבעה בכנסת, וכל זאת כדי שלא לחוקק כל הסדר חדש". לדברי עורך הדין תומר נאור מהתנועה: "יותר משנתיים וחצי אחרי מתן פסק הדין, המדינה מבקשת דחייה נוספת. קוראים לבית המשפט שלא להאריך את דחיית החוק".

בחודש דצמבר 2018, נתן בגלממשלה ארכה של חודש וחצי, עד ה-15 בינואר 2019, לניסוח חוק גיוס חדש. זאת לאחר שפקע תוקף הדחייה של פסק הדין בנושא. זאת בעקבות הקושי של הקואליציה לאשר את חוק הגיוס בשל התפטרותו של יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן. מאז בג"ץ דחה את יישום החוק כמה פעמים בשל משבר הבחירות.