האוניברסיטה העברית בירושלים
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

סטודנטית הוטרדה מינית, אך המדריכה עדיין בתפקיד

הממונה על הטרדות באוניברסיטה העברית קבעה שהסטודנטית הוטרדה, אך המדריכה עדיין עובדת והסטודנטית נכשלה בקורס. באוניברסיטה מסרבים להעביר את הסטודנטית שנה
לירן כוג'הינוף
08 בינואר 2020
07:06

למרות שהממונה על הטרדות מיניות באוניברסיטה העברית קבע כי סטודנטית שלומדת במוסד עברה בו הטרדה מינית בידי אחת המדריכות שלה, המדריכה עדיין עובדת בו. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. "קשה לי לישון בלילות, זה מצב שאני לא הכרתי את עצמי", מספרת הסטודנטית, סיוון.

"אני יושבת מול המחשב והיא פשוט נישקה אותי", סיפרה סיוון שלומדת בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה. לדבריה היא ספגה גם הטרדות מילוליות מהמדריכה: "היא תמיד העירה לי ליד אנשים, ליד מדריכים, הייתה דורשת ממני שאענה לה ב'כן המפקדת' ושלא אוסיף אף מילה".

סיוון אמרהכי למרות התערבות הממונה על הטרדות מיניות באוניברסיטה, בחרו בכירים בפקולטה שלא להאמין לה אחרי שיחות אישיות שיזמה. "הרגשתי שאין לי עם מי לדבר, שלא משנה מה אומר וכמה טובה אני אהיה - הם פשוט סימנו אותי".

בינתיים, נכשלה סיוון בקורס שבו לימדה אותה המדריכה והיא נדרשת כעת לחזור על שנת הלימודים הרביעית. בשבוע שעבר הגישה סיוון באמצעות עורכת הדין הדס ברווה לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה נגד האוניברסיטה.

לדברי עורכת הדין ברווה "האוניברסיטה בחרה לגבות את המדריכה, ולהכשיל את הסטודנטית בקורס שבו המדריכה המטרידה לימדה אותה". עורכת הדין סיפרה כי לאורך השנה קיבלה הסטודנטית ציונים גבוהים בקורס, אולם הדבר היחיד שהכשיל אותה זו החלטת המדריכה להעניק לה ציון שלילי בסעיף ההתנהגות.

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "הפקולטה לרפואת שיניים נושאת באחריות כלפי הציבור להכשיר רופאים העומדים באמות המידה הנחוצות כדי להעניק טיפול רפואי הולם. הוועדה הפדגוגית של הפקולטה לרפואת שיניים קבעה כי לאור הישגיה לא נמצאה הצדקה להעניק לה ציון עובר בקורס הקליני, ועל הסטודנטית לשוב וללמוד את הקורסים הקליניים של שנה ד'. רקטור האוניברסיטה ערך אף הוא בירור מקיף לבקשת עורכת הדין של הסטודנטית ואישר את החלטת הפקולטה לא לאפשר לה לטפל במטופלים באופן עצמאי, בטרם עברה בהצלחה את כל הדרישות האקדמיות בשנה ד' ללימודים. הסטודנטית הגישה תלונה על הטרדה מינית, נגד אחת המדריכות בקורס קליני שבו נכשלה. התלונה טופלה על פי ההליכים המקובלים באוניברסיטה. האוניברסיטה יישמה את כל המלצות הנציבה למניעת הטרדה מינית".