שרידי המטוס האוקראיני שהתרסק בטהראן
צילום: אי-פי

ההתרסקות באיראן: האוקראינים חזרו בהם מהמונח "תקלה"

כל 176 נוסעי המטוס, מהם 82 אזרחי איראן ו-76 אזרחים קנדים, נהרגו בהתרסקות שאירעה במקביל למתקפת הטילים האיראנית בעיראק. גורם באוקראינה לכאן חדשות: "כרגע אנחנו לא נכנסים לספקולציות". באיראן אמרו כי אין בכוונתם למסור את הקופסאות השחורות של המטוס לחברת בואינג
בן רפאל יניב ועמיחי שטיין
08 בינואר 2020
15:58

באיראן נמצאו בשעות הצוהריים (רביעי) שתי הקופסאות השחורות של המטוס האוקראיני שהתרסק הבוקר, זמן קצר לאחר שהמריא מנמל התעופה של טהראן בדרכו לקייב, במקביל למתקפת הטילים האיראנית בעיראק. בתאונה נהרגו כל 176 הנוסעים ואנשי הצוות. 82 מהנספים הם אזרחי איראן ו-63 הם אזרחי קנדה. המטוס שהתרסק, של חברת התעופה הלאומית של אוקראינה UKRAINE INTERNATIONAL AIRLINES, היה מדגם בואינג 800-737.


בשלב זה, הסיבה להתרסקות עדיין לא ברורה. גורם באוקראינה התייחס לאפשרות שטיל ששוגר מאיראן הוא שגרם לכך, ואמר לכאן חדשות: "כרגע אנחנו לא נכנסים לספקולציות לגבי הסיבה להתרסקות המטוס, אנחנו ממשיכים לחקור". תחילה דווח באוקראינה כי כשל מנועי הוא שהוביל להתרסקות, אך בהמשך שגרירות אוקראינה באיראן חזרה בה מהצהרה זו. "כל הצהרה קודמת שיצאה, איננה רשמית", נמסר.

בחברת בואינג מסרו כי היא אוספת מידע לגבי ההתרסקות, אך הסבירו את הקושי בחקירה בכך שמומחים מטעם היצרנית לא מורשים להיכנס לאיראן, כמו גם נציגי הרשות החוקרת האמריקנית. כמו כן,  ראש ארגון התעופה האזרחית בטהראן אמר כי איראן לא תעביר את הקופסאות השחורות של המטוס לבואינג. עלי עבדזאדה הוסיף כי לא ברור לאיזו מדינה איראן אמורה לשלוח את הקופסאות כדי שניתן יהיה לנתח את הנתונים.


עובדי החברה של המטוס האוקראיני שהתרסק מקבלים את הבשורה. צילום: אי-פי

טיסות החברה לאיראן בוטלו עד להודעה חדשה, וממשלת אוקראינה הודיעה כי התובע הכללי יפתח בחקירה פלילית. נשיא חברת התעופה האוקראינית, יבגני דיקין, הביע צער בשם החברה בפני משפחות הנפגעים ואמר: "זה היה אחד המטוסים הכי טובים שלנו ועליו צוות אמין ומצוין".