-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

מחקר חדש טוען: יש קשר בין עישון לדיכאון

המחקר נערך באוניברסיטאות בסרביה בהובלת מרצה מישראל. "התמכרות לטבק משפיעה לרעה על הבריאות הנפשית שלנו", ציין פרופ' חגי לוין מהאוניברסיטה העברית
דקלה אהרן-שפרן
08 בינואר 2020
20:00

מחקר חדש מעלה כי עישון משפיע לרעה על הרגשות ועשוי להגדיל את הסיכוי לחלות בדיכאון. המחקר הבינלאומי, שפורסם הערב (רביעי) חשף לראשונה קשר משמעותי בין עישון לבין הופעת סימני דיכאון בקרב סטודנטים.

המחקר, אותו הוביל פרופסור חגי לוין מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית ובוצע בשיתוף מוסדות אקדמיים בסרביה, בחן כ-2,000 סטודנטים וסטודנטיות מעשנים בשתי אוניברסיטאות סרביות עם מאפיינים סוציו-אקונומיים וסוציו-פוליטיים שונים. ממצאי המחקר הראו כי סטודנטים שעישנו במהלך חייהם היו בסיכון גבוה פי שניים עד שלושה לסבול מדיכאון מאשר בני גילם שלא עישנו מעולם.

מהממצאים עלה כי באוניברסיטת פריסטינה - 14% מהמעשנים סבלו מדיכאון לעומת 4% מבני גילם שמעולם לא עישנו. באוניברסיטת בלגרד המספרים היו 19% לעומת 11% בהתאמה. בסך הכל, בשתי האוניברסיטאות המעשנים היו במצב נפשי כללי פחות טוב לעומת הלא מעשנים ואף דיווחו שהם סובלים יותר מתסמיני דיכאון.

"המחקר שלנו מוסיף לעדויות המתגברות כי לעישון ולדיכאון יש קשר הדוק זה לזה", הסביר פרופסור לוין. "למרות שאולי מוקדם מדי לקבוע שעישון גורם לדיכאון, מסתבר כי התמכרות לטבק משפיעה לרעה על הבריאות הנפשית שלנו", הוסיף.

בעקבות המחקר, קרא פרופסור לוין לאוניברסיטאות ולמכללות ישראליים להפוך לחלק מרשת של "אקדמיה נקיה מעישון", כולל איסור מוחלט של שיווק ופרסום, ולפתח תוכניות למניעה, איתור וטיפול בבעיות נפשיות והתמכרויות בקרב סטודנטים.