-
-

טראמפ ונתניהו שוחחו על סוגיות אזוריות "קריטיות"

הודעת הבית הלבן על שיחת הטלפון בין המנהיגים לא פירטה על תוכן הדברים. רקטות נורו לעבר שגרירות ארה"ב בבגדאד, אחת מהן נחתה במרחק של כ-100 מטרים בלבד מהשגרירות. מנגנוני הביטחון בעיראק מסרו כי אין נפגעים באירוע
מערכת כאן חדשות
08 בינואר 2020
23:00
עודכן ב 05:42

הבית הלבן הודיע היום (חמישי) לפנות בוקר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו שוחחו בטלפון אודות "סוגיות דו-צדדיות ואזוריות קריטיות". הודעת הבית הלבן לא כללה פרטים נוספים אודות תוכן השיחה. שעות אחדות לפני הפרסום אודות השיחה, נורו רקטות אל עבר שגרירות ארצות הברית בבגדאד.

ערוץ אל-מיאדין הלבנוני דיווח ששתי רקטות שוגרו לעבר מתחם השגרירות האמריקנית בבירת עיראק. מנגנוני הביטחון המדינה מסרו שאין נפגעים באירוע. לפי דיווחים, אחת מהרקטות נחתה במרחק של כ-100 מטרים בלבד מהשגרירות. לאחר ירי הרקטות נמסרו דיווחים על תנועה מסוקים ערה בסביבת השגרירות. 

שגריר איראן באו"ם אמר לפנות בוקר כי ארצו אינה מעוניינת בהסלמה או במלחמה לאחר שנקטה לדבריו פעולה צבאית "מדודה ומידתית" בתגובה על התקיפה האמריקנית שבה נהרג סולימאני. עם זה, הוא הדגיש כי ארצו תגיב בתקיפות על כל תוקפנות נוספת נגדה. סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס סיפר לפנות בוקר בראיון ל-CBS כי על פי דוחות המודיעין האמריקניים, איראן מנחה את המליציות הכפופות לה לא לפעול כנגד מטרות אמריקניות. 

אמש שיגרה איראן טילים בליסטיים אל שני בסיסים אמריקניים בעיראק: בסיס עין אל-אסד שבמערב המדינה וארביל בצפון. התקיפה הגיעה בעקבות חיסולו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני. במסיבת עיתונאים שערך בפנטגון, סיכם שר ההגנה האמריקני מארק אספר את פרטי האירוע ואישר שנורו כ-16 טילים לטווח קצר על שני הבסיסים, שלא נפגעו חיילים אך נגרם נזק למסוק ולאוהלים. 

המעצמות האירופיות צפויות להחליט על סנקציות על איראן

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר בנאומו בבית הלבן היום היום כי אף חייל אמריקני לא נפגע בתקיפה, והוסיף שיוטלו סנקציות נוספות על המשטר האיראני. "במשך זמן רב מדי מדינות סבלו את ההשפעה של איראן במזרח התיכון ומעבר. ימים אלו נגמרו. איראן הייתה התומכת העיקרית של טרור", אמר הנשיא.

לפי דיווחים, הכוחות האמריקניים התפנו מאחד הבסיסים בעין אל אסד כבר לפני כמה ימים. האיראנים, יש להניח, ידעו זאת, ולכן בחרו לשגר לשם את הטילים כדי לא לפגוע בכוחות האמריקניים. המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר כי התקיפה הייתה תגובה – אולם נקמה היא עניין אחר.