אולם בית משפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביהמ"ש בביקורת על שב"כ: הופרו זכויות חשודים בתג מחיר

השופטת כתבה בהחלטתה שהותרה לפרסום כי החשודים נחקרו בשעות הקטנות של הלילה וכי זה מצב פסול ופוגעני שאין לו הצדקה. שב"כ: הטענות משוללות כל יסוד
כרמל דנגור
09 בינואר 2020
19:57

בית משפט השלום בפתח תקווה מתח ביקורת חריפה על התנהלות השירות הביטחון הכללי, לאחר שנמנעה שינה משני חשודים בעבירות תג מחיר. השופטת, אופיר כתבי ריבלין, כתבה בהחלטה שהותרה הערב (חמישי) לפרסום: "נוכחתי לדעת כי החשוד נחקר בשעות הקטנות של הלילה כשמתאפשרת לו לעתים הפסקה קצרה, בת שעה בתאו, ולאחר מכן הוא מוצא לחקירה נוספת וחוזר חלילה".

עוד הוסיפה השופטת: "מצב זה הינו פסול, ולא מצאתי כל הצדקה לאופן חקירה פוגעני זה". עם זאת, בית המשפט המחוזי, שהתיר את פרסום דברי השופטת סייג, מסר: "לא ברור מה המקור העובדתי ביסוד ההחלטה, האם היא נשענת על מידע מבוסס והאם נפל פסול בדרך ניהול החקירה".

כפי שדווח לראשונה בכאן חדשות, בשבוע האחרון נעצרו ארבעה חשודים בעבירות תג מחיר. על שלושה מהם נאסר לראות עורך דין במשך כמה ימים. דברי השופטת כתבי ריבלין מתייחסים לחקירות בשב"כ של שניים מהם - יעקב דונט ואריאל דהרי, בני 18. הם חשודים בקשירת קשר לביצוע פעולת תג מחיר, חברות בארגון טרור, הכנה לביצוע מעשה טרור ועבירות נוספות.

באופן חריג, המדינה הגישה ערר על הקביעה העובדתית של בית המשפט, כי נמנעו מהחשודים שעות שינה רצופות. בפרוטוקול של אחת מהארכות המעצר של דונט, מפורטות שעות החקירה שלו בשב"כ:
לאחר שנחקר כמה פעמים בשעות היום, הוא הוצא מתאו לחקירה בין השעות 20:45 ל-21:55, לאחר מכן בין 22:20 ל-02:10, ושוב מ-02:30 עד 04:30. אחר כך נחקר שוב מ-11:05 עד 04:30, עם הפסקות. הדפוס הזה חזר על עצמו בימים הבאים.

עורך הדין אמיר ברכה, שמייצג את החשוד אריאל דהרי מטעם ארגון "חוננו", מסר: "הדברים שעלו בחקירה ובפרוטוקולים מלמדים על מצב לא פשוט שבו עומדים החשודים. אני מקווה שמישהו שם יתעשת ושהחשודים ישוחררו לבתיהם בקרוב, מדובר בסך הכל בנערים בני 18 ובקטין בן 15".

מהשב"כ נמסר: "העצורים בחקירות מקבלים את מלוא הזכויות שלהם הם זכאים לפי החוק. הטענות הנשמעות מפי גורמים בעלי אינטרס, על מניעת זכויותיהם של הנחקרים בניגוד לדין, משוללות כל יסוד וכל תכליתן יצירת מצג שווא תקשורתי ודה לגיטימציה לפעילות השב"כ".

"חקירות השב"כ נעשות על פי הוראות החוק והפסיקה, ונתונות לפיקוח הדוק של פרקליטות המדינה ובתי המשפט בכל הערכאות, לרבות בית המשפט העליון. כך גם לגבי כלל המהלכים המבוצעים במסגרת הטיפול בפרשייה הנחקרת בימים אלה".

עוד נמסר כי "שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול לסיכול טרור באשר הוא טרור, למען ביטחון המדינה. החקירה מצויה תחת צו איסור פרסום, ואנו מנועים מלהתייחס לפי שעה לפרטים אודות התקדמותה והפעולות הננקטות במהלכה".

תגיות:
שב"כ