מחפשים עבודה
צילום: פלאש 90

דוח: הישראלים פחות מיומנים, קשה יותר למצוא עבודה

מדוח שירות התעסוקה עולה כי מאז שנת 2018 יש ירידה בסיכויים למצוא עבודה בצפון ובדרום – בתל אביב, המגמה הפוכה • התוצר המקומי הגולמי בישראל ממשיך לדשדש
נופר משה־פרדו
12 בינואר 2020
13:00

יותר קשה למצוא עבודה – חוץ מבתל אביב: מדוח שירות התעסוקה שמתפרסם היום (ראשון) עולה כי התוצר המקומי הגולמי עדיין מדשדש בהשוואה בין־לאומית וכי ישנה עלייה מתונה במספר מבקשי העבודה. עוד עולה כי בשנה האחרונה מורגשים שינויי מגמה שליליים. מאז סוף שנת 2018 חלה ירידה בסיכויים למצוא עבודה ויש פחות משרות פנויות לכל דורש עבודה. 

אולם מהדוח עולה כי שיעור המשתתפים בשוק העבודה בישראל עומד על 63.9%, בעוד שהממוצע במדינות ה־OECD עומד על 60.5%. בנתוני האבטלה ישראל מוצבת במיקום טוב ביחס לעולם ולממוצע ה־OECD: שיעור האבטלה בישראל עומד על רמה של כ־4% , זאת לעומת ממוצע ה־OECD שעומד על 5.3% בקירוב.

למרות נתוני האבטלה הנמוכים, התוצר המקומי הגולמי בישראל ממשיך לדשדש. אומנם הייתה עלייה בעשור האחרון, אבל בהשוואה למדינות המפותחות ישראל עדיין נותרת מאחור. התמ"ג עומד על קצת יותר מ־40 אלף דולר לשנה, ואילו הממוצע במדינות ה־OECD עומד על 46 אלף דולר לשנה. זאת על אף שבישראל ישנם אחוזים גבוהים של בעלי השכלה על תיכונית ותעודות מקצוע. 

על פי ניתוח של שירות התעסוקה, ישראל ממוקמת גבוה במספר העובדים בענף השירותים, ענף הדורש פחות מיומנות ואינו תחרותי. מה שעשוי להסביר את הסיבה לתמ"ג הנמוך. כמו כן, המיומנות של העובדים הישראלים נמוכה יותר – גם כאשר מנטרלים את האוכלוסייה החרדית והערבית – בהשוואה למדינות ה־OECD.

עוד עולה מהדוח כי בשנת 2019 חלה עלייה מתונה במספר מבקשי העבודה – 161.6 אלף איש חיפשו עבודה בחודש בממוצע, זאת לעומת שנת 2018 שבה דרשו עבודה 160.7 אלף איש בחודש. זהו שינוי מגמה לעומת השנים הקודמות, שכן בין השנים 2015–2018 נרשמה ירידה במספר דורשי העבודה.

כאמור, החל מסוף שנת 2018 יש ירידה בסיכויים למצוא עבודה, זאת מפני שיש פחות משרות פנויות לכל דורש עבודה. גם כאן מדובר בשינוי מגמה לעומת השנים עברו. בכל המחוזות יש יותר דורשי עבודה ממשרות פנויות – פרט למחוז תל אביב, שבו המצב הפוך. שני המחוזות שהסיכוי בהם למציאת עבודה הוא הקשה ביותר הם, כצפוי, מחוזות צפון ודרום.

מה עוד כדאי לדעת?