השר רפי פרץ, מצעד הגאווה בירושלים 2019
צילום: מרים אלסטר, הדס פרוש, פלאש 90

"שר החינוך, עד ההורים שלנו": גואל פינטו לא שותק כששוברים לאמא שלו את הלב

מגיש כאן תרבות התאפק בעבר מול ההתבטאויות של הרב רפי פרץ נגד קהילת הלהט"ב. אבל בריאיון האחרון בסוף השבוע, הוא הרגיש ששוברים לאמא שלו את הלב - וחשוב לו להגיד כמה דברים | כאן מגיבים
כאן מגיבים
12 בינואר 2020
19:03

שר החינוך, רפי פרץ: כשאמרת בסבב הבחירות הראשון, במארס 2019, שאתה אוהב כלבים אבל לא תעשה להם מצעד גאווה, לא אמרתי כלום. וכשאמרת בסבב הבחירות השני, ביולי 2019, שאתה בעד, וגם עשית, טיפולי המרה, גם אז לא אמרתי כלום. 

השתיקה נבעה מכמה סיבות: מצד אחד הרצון לדון אדם לקו זכות, מצד שני פלורליזם וקיום שיח שאני מאמין בו עד מאוד, מצד שלישי שידור ציבורי, ומצד רביעי, אני בן לדור ששמע כבר הכול, גם מטועים ומהומופובים גדולים ממך.

אבל כשבסוף השבוע הכנסת את ההורים שלנו למשוואה המעוותת שלך - משוואה שטענה כי ילדיך לא יהיו להט״בים, כי גידלת אותם ״בצורה טבעית ובריאה״, ומכאן שההורים שלי, שלנו, לא גידלו אותנו בצורה טבעית ובריאה, ולכן גדלנו להיות הומואים, לסביות, וטרנסים - כאן הלכת רחוק מדי. הלכת רחוק מדי כי לא לקחת בחשבון שנעשה הכול בשביל ההורים שלנו.

עוד לא שוחחתי עם אמא שלי, מוניק, אשה בת 82, ילידת אלג׳יר, ספרדייה כמוך, דתייה לפחות כמוך, ובעלת דעות ימניות בדיוק כמוך, מסוף השבוע - אז פורסמו דברי הבלע שלך. 

כשהכנסת את ההורים שלנו למשוואה המעוותת שלך - שטענה כי ילדיך לא יהיו להט״בים, כי גידלת אותם ״בצורה טבעית ובריאה״, ומכאן שההורים שלי, שלנו, לא גידלו אותנו בצורה טבעית ובריאה, ולכן גדלנו להיות הומואים, לסביות, וטרנסים - הלכת רחוק מדי

לא דיברתי איתה כי דמיינתי את הכאב שאשמע בקולה: קול של אישה שגבר ספרדי-ימני-דתי אומר לה שהיא גידלה את הילדים שלה בצורה לא טבעית. גבר ספרדי-ימני-דתי שאומר לה שאת שבעת ילדיה, רובם המכריע דתיים-ימנים, היא, יחד עם אבא שלי, שמת כבר לפני כעשור, גידלה בצורה לא בריאה.

אז את כבודה של אימי אני כאן דורש, לא את זה שלי.

במשך שנים היא עמדה מול מלעיזים כמוך, והגנה על כבודי, הגיע הזמן שאעמוד אני, ואדרוש את כבודה, ואת כבודם של עשרות אלפי משפחות אחרות שאת כבודם אתה חייב.

לא היה שום דבר לא טבעי, או לא בריא, בעבודה הפיזית הקשה בה הם עבדו כל חייהם כדי להביא אוכל אל השולחן, ולא היה שום דבר לא טבעי או לא בריא בעבודת האל שהם עבדו כדי להביא תוכן אל השולחן.

ואם יש משהו אחד שאתה, גבר ספרדי-ימני-דתי, שרבים ממאמיניו טוענים שהוא איש רב זכויות, חייב לעשות הבוקר, זה פשוט להניח את המפתחות. לומר: חטאתי, עוויתי, פשעתי, הוצאתי דיבתה של מוניק פינטו, הוצאתי דיבתם של אלפי משפחות שעליהם כשר חינוך אתה אחראי. אלך לביתי, ואעשה תשובה.


ועוד מילה לסיום: שר החינוך, למרות הכל, אני מאמין באלה שמאמינים בך, באלה שאומרים שאיש ערכי אתה. ואני מבטיח לך, שר החינוך, שאם הבת, או הבן שלך, כן יבואו אליך ויאמרו לך: "אבא, יש לנו משהו לספר לך", גם אתה, בדיוק כמו מוניק פינטו, אימי מכורתי, שגדלה באותן אמונות דתיות וערכיות שלך, גם אתה, במאית של שנייה אחת, תחבק אותם כמי שרוצה בטובתם ובבריאות נפשם,  ותודה לאלוהים שלך, שדווקא אותם הוא שלח לך.