מלכה לייפר
צילום: פלאש 90

הפרקליטות ביקשה לקבוע דיון בהסגרת מלכה לייפר לאוסטרליה

זאת לאחר הקביעה של ועדת המומחים לפיה אשת החינוך כשירה לעמוד לדין
אמוץ שפירא
13 בינואר 2020
10:46

פרקליטות המדינה ביקשה היום (שני) מבית המשפט לקבוע מועד לדיון בהסגרתה של מלכה לייפר לאוסטרליה. זאת לאחר הקביעה של ועדת המומחים לפיה אשת החינוך העומדת בפני אישום על התעללות מינית בתלמידות כשירה לעמוד לדין. 

מלכה לייפר חשודה ב-74 מקרים של תקיפות ומעשי אינוס כשהייתה מנהלת בית ספר היהודי במלבורן. השלטונות באוסטרליה דורשים את הסגרתה. לאחר פרוץ הפרשה הגיעה לייפר לישראל ומאז מתנהל הליך ההסגרה. בשבוע שעבר קבעה ועדת מומחים שדנה בנושא כי לייפר כשירה לעמוד לדין. 

בבקשה שהוגשה באמצעות מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, יובל קפלינסקי, נכתב: "לנוכח חוות הדעת של פאנל המומחים, ברור כעת כי בית המשפט הנכבד, הליך ההסגרה וכן שירותי בריאות הנפש נפלו קרבן זה למעלה מחמש שנים למסכת של פעולות מרמה והתחזות מבית היוצר של המשיבה ומקורביה. מתבהרת כעת התמונה העגומה לפי ההחלטה בעבר על הקפאת ההליך והעיכובים הרבים עד כה היו והינם פרי התחזות של המשיבה, ובגינם שובש ההליך המשפטי ונפגמה משמעותית יכולתה של ישראל לעמוד עד כה במחויבותה הבינלאומית כלפי אוסטרליה".

בשנה האחרונה נחקר במשרדי להב 443 שר הבריאות יעקב ליצמן בחשד שניסה לסייע ללייפר להימנע מהסגרה, תוך הפעלת לחץ פסול על גורמים מקצועיים במשרד. הפרקליטות המליצה להגיש כתב אישום נגד ליצמן והוא עצמו מכחיש את החשדות נגדו.