טראמפ ושי ג'ינפינג
צילום: אי-פי

משלחת סינית תגיע לארה"ב לחתום על הסכם סחר

וושינגטון הסירה את סין מרשימת המדינות שעושות מניפולציה בשער המטבע שלהן, לקראת חתימה על השלב הראשון בהסכם • שר האוצר האמריקני מנוצ'ין: "בייג'ינג התחייבה להימנע ממניפולציות על התחרות תוך קידום שקיפות"
רויטרס
14 בינואר 2020
02:00

ממשל טראמפ הסיר הלילה (שלישי) את סין מרשימת המדינות שעושות מניפולציה בשער המטבע שלהן, לקראת חתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין המדינות. משלחת סינית צפויה להגיע לוושינגטון היום, והחתימה צפויה להתקיים כבר מחר. גורמים בממשל מסרו כי נוסח העסקה יפורסם לאחר החתימה.

ההסכם המקדים בין הצדדים כולל קטע שנועד למנוע מסין לתמרן את המטבע שלה במטרה להשיג יתרונות סחר. שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין, אמר כי הממשל פעל כך לאחר שבייג'ינג התחייבה להימנע ממניפולציות על התחרות, תוך קידום שקיפות במסגרתו תפרסם נתונים רלוונטיים על שערי חליפין שלה.

יחד עם זאת, משרד האוצר האמריקני קבע שישנן עשר מדינות, ובהן סין, שמצריכות מעקב הדוק במסגרת מאמציה של וושינגטון להתמודד עם גירעונות סחר. נוסף לסין, המדינות ברשימה זו הן: גרמניה, אירלנד, איטליה, יפן, דרום קוריאה, מלזיה, סינגפור, שוויץ ווויאטנאם.

בחודש יוני השנה נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נפגש עם נשיא סין שי ג'ינגפינג, בשולי ועידת G-20 שנערכה ביפן, ואמר כי הגעה להסכם סחר הוגן עם סין תהיה בבחינת הישג היסטורי. השניים סיכמו שוושינגטון לא תטיל מכסים חדשים על סחורה סינית בשלב זה, ושהשיחות בין שתי המדינות יחודשו אחרי שהופסקו במאי.

מחלקת האוצר נדרשת לדווח לקונגרס פעמיים בשנה באפריל ובאוקטובר אם מדינות כלשהן מתמרנות את המטבע שלהן בכדי להשיג יתרונות סחר לא הוגנים כנגד עסקים ועובדים אמריקנים. כשמדינה מתמרנת את המטבע שלה כדי לשמור על ערכו הנמוך באופן מלאכותי, הסחורה שלה הופכת להיות פחות יקרה מעבר לים - וסחורותיהן של מדינות אחרות הופכות להיות יקרות יחסית.

ההחלטה הראשונית להכניס את סין לרשימה לפני חמישה חודשים, הגיעה בהודעה מפתיעה בחודש אוגוסט, ובכך הפכה את הודעת האוצר מחודש מאי כי אף מדינה לא מתמרנת את המטבע שלה. זאת למרות שרוב המומחים העצמאיים הגיעו למסקנה שבייג'ינג הפסיקה לעשות זאת לפני שנים. זאת הייתה הפעם הראשונה שבה מדינה נכנסה לרשימה מאז 1994 במהלך ממשל קלינטון לפני 26 שנה.

הכנסת סין לרשימה חייבה את ארצות הברית לנהל משא ומתן לפתרון הבעיה. כבר אז נראה היה שהדבר עלול להוביל בסופו של דבר להטלת סנקציות כלכליות כמו מכסים גבוהים יותר על סחורות סיניות - דבר שממשל טראמפ כבר עשה במלחמת הסחר שלו עם סין.

במלחמת הסחר בין שתי המדינות, שנמשכה יותר מ-18 חודשים, הוטלו תעריפי עונשין בסך מיליארדי דולרים על מוצרים מכל מדינה. הקרב הסלים את אי-הוודאות וגרם לעסקים למשוך את השקעותיהם, והאט את הצמיחה העולמית. בנוסף, בשווקים הפיננסיים עלה חשש שמלחמת הסחר עלולה להפוך רצינית מספיק כדי לדחוף את כלכלת ארצות הברית למיתון.