אסדת גז
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

ירדן: מאות הפגינו נגד הסכם הגז עם ישראל

הפרלמנט ברבת עמון אמור לדון בשבוע הבא בהצעה לבטל את הסכם הגז עם ישראל • לפי שעה ממשלת ירדן אינה נכנעת ללחץ הציבורי לבטלו. גם בשבוע שעבר התקיימה הפגנה דומה.
רועי קייס
17 בינואר 2020
16:17

מאות בני אדם הפגינו היום (שישי) בבירה עמאן שבירדן אחרי תפילות יום השישי במחאה על הסכם הגז עם ישראל. זאת אחרי שבתחילת החודש החלה ההזרמה המשמעותית של הגז הטבעי לממלכה. בהפגנה דרשו המשתתפים מהממשלה לבטל את ההסכם: "לא נתלה את עצמנו בכיבוש ולא נשתתף בפשע". הפרלמנט ברבת עמון אמור לדון בשבוע הבא בהצעה לבטל את הסכם הגז עם ישראל. לפי שעה ממשלת ירדן אינה נכנעת ללחץ הציבורי לבטלו. גם בשבוע שעבר התקיימה הפגנה דומה.

ביום רביעי החלה הזרמת הגז גם למצרים. שרי האנרגיה של המדינות הודיעו על המהלך שהוצג בפורום הגז המזרח תיכוני בקהיר, וציינו כי מדובר בהתפתחות חשובה שתשרת את האינטרסים הכלכליים של שני הצדדים. צעד זה יאפשר לישראל לייצא חלק מהגז לאירופה דרך מצרים.

אורכו הכולל של הצינור המתוכנן הוא כ־1,900 קילומטרים. כרבע ממנו יונח ביבשה, והשאר בים. עלותו של המיזם הוא כ-6 מיליארד אירו, והוא צפוי להסתיים להיבנות בתוך חמש שנים. קודם לחתימת ההסכם קיים נתניהו פגישות עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס ועם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס.