איתמר בן גביר
צילום: פלאש 90

בן גביר הודיע סופית: עוצמה יהודית תרוץ בבחירות

פעיל הימין הודיע במסיבת עיתונאים: "עוצמה יהודית החליטה שאנחנו רצים עד הסוף כדי לנצח" • הליכוד הציעו לבן גביר מוקדם יותר היום לפרוץ תמורת הורדת אחוז החסימה לשני מנדטים
זאב קם, מיכאל שמש ויערה שפירא
20 בינואר 2020
17:43
עודכן ב 20:10

לא פורש: יושב ראש עוצמה יהודית איתמר בן גביר הודיע הערב (שני) כי מפלגתו תרוץ בבחירות הקרובות. "הערב אני מודיע לכם וגם לראש הממשלה בנימין נתניהו שמזכירות עוצמה יהודית החליטה שאנחנו רצים עד הסוף כדי לנצח". לדבריו בן גביר הוא קיבל שלל הצעות ל"ג'ובים שונים", ולכהן כשר או כשגריר. סיסמת הבחירות שלו: "מילה שלי זו מילה". 


בן גביר ציין כי הוצעו לו תפקידים רבים ובהם אף שגריר: "לא סוד שהציעו לי הצעות רבות שהיו מסדרות אותי לשנים רבות. בסביבת ראש הממשלה הכחישו את הפרסום על ההצעה לשר, אבל הם יודעים מי הגורמים החשובים בקןאליציה שהציעו לי להיות שר מטעם אחת המפלגות החרדיות. הציעו תפקידים בקק"ל, תפקידים בהסתדרות הציונית העולמית ובלשכת עורכי הדין, אפילו תפקיד שגריר הוצע לי".

עוד אמר בן גביר: "האליטה של הציונות הדתית לא פסלה רק אותי, פסלו 84 אלף קולות מצביעי עוצמה יהודית. נכון, אנחנו לא נראים בדיוק כמוהם. זה לא מתאים להם. אני לא טייס ואבא שלי לא רב, לא נולדתי למשפחת אצולה בציונות הדתית אבל אנחנו לא סוג ב". 

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו ימשיך לנסות, עד הרגע האחרון, לגרום לאיתמר בן גביר לפרוש מהמרוץ. מקורבים לראש הממשלה אומרים לכאן חדשות כי אם  עוצמה יהודית תרוץ עד הסוף לבד – הם יפסידו את הבחירות. הם מסמנים את זה כמטרה והולכים על זה בכל הכוח.

בשבועיים האחרונים פונים ליושב ראש ש"ס אריה דרעי ומפעילים עליו לחץ כדי להסכים לחיבור פוליטי עם עוצמה יהודית או לקדם חקיקה ומטרות של עוצמה יהודית. דרעי דוחה את ההצעה על הסף – הוא לא מוכן לחיבור כזה וכעת עיקר הלחץ עבר ליהדות התורה. גם שם לא דנים ברצינות לפני שעה באפשרות הזאת.


יושב ראש כחול לבץ בני גנץ, תוקף את ראש הממשלה בתגובה לדברי בן גביר שהוצע לו להיות שגריר: "שבוע שעבר הוא היה מוכן לסחור בביטחון המדינה, עכשיו הוא מוכן להפקיד את יחסי החוץ בידי הכהניסטים. נתניהו חסר מעצורים בניסיון הנואש שלו להשיג חסינות. אנחנו חייבים להתקדם".

מוקדם יותר היום הציעו בליכוד לבן גביר לפרוש מההתמודדות בבחירות הקרובות ובתמורה לכך התחייבו לחוקק לאחר הבחירות חוק שיוריד את אחוז החסימה ויעמיד אותו על שני מנדטים בלבד.

הבוקר התייחס בן גביר להצעה להתמנות לשר תמורת פרישת מפלגתו מהמרוץ. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב הוא הבהיר: "ג'ובים לא עושים לי את זה, יש הרבה הצעות על השולחן". "אני לא מתלהב מהרעיון שאהיה שר, ג'ובים לא מרתקים אותי", המשיך בן גביר. ההצעה פורסמה אתמול בחדשות 12.


לאחר שבשבוע שעבר נחתם הסכם כולל בימין, שהותיר את עוצמה יהודית בחוץ, גורמים בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו אמרו כי הוא מצפה מאיתמר בן גביר לפרוש מהמירוץ. בעוצמה יהודית הגיבו: "אם ראש הממשלה היה פורש מתפקידו הייתה מוקמת ממשלה - שלא יטיף מוסר לבן גביר לעשות מה שאינו עושה בעצמו".