סמלים

האם הסיבה לחריקות במו"מ עם חמאס היא בכלל אינפלציית מתווכים?

קטר, מצרים, האו"ם, שוויץ, גרמניה, שב"כ, מל"ל ומתפ"ש: נראה שבשנים האחרונות עסקי התיווך בין ישראל לחמאס מתפזרים ומקבלים מאפיינים של שוק חופשי. מי מנצח על תזמורת המסרים שיוצאת מכאן? | פרשנות
גל ברגר
21 בינואר 2020
11:58

כבר תקופה ארוכה שאנו שומעים ממתווכים שונים שאחת הבעיות של ישראל מול חמאס ורצועת עזה היא ריבוי המתווכים, ולא פחות מזה – ריבוי המסרים מגורמים שונים, לעיתים מסרים סותרים או כאלה המייצרים פער בפרשנות אצל חמאס. אין גורם אחד שמרכז את התחום בתוך ישראל, ואין גורם אחד המופקד על העברת המסרים לחמאס. על כל נושא מופקד מתווך או מעביר מסרים אחר, ובמקרים מסוימים, כמה וכמה גורמים "יושבים על אותו הנושא". אחדים מהם מצויים במצב של אינטרסים מנוגדים ותחרות.

השליח הקטרי והמצרים למשל, הם כמו שמן ומים. ההנחה הרווחת היא שהמצרים ימצאו את הדרך לשים רגל לתהליכים שהקטרי מנסה לקדם בעזה, וזה - יתקע טריז לכל מהלך שהמצרים שואפים להיות שושביניו. הצוות של ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, נמצא איפשהו באמצע, כיאה לאו"ם. מלבדם, יש גם את המתכווים הנורווגים, הגרמנים, השוויצרים ועוד אירופאים על שלל גווניהם. 

לכאורה ישנה חלוקה על מה מדבר כל אחד, אבל זו לא תמיד מתקיימת. יש הרבה שטחי חפיפה ביניהם, ובמצב המתואר לעיל, לא מן הנמנע ש"מדורת השבט" הזאת תייצר לעיתים קרובות ניצוצות של חיכוך, או לחלופין פערים במידע, אי בהירות ומפל ציפיות שיביאו גם הוא לניצוצות כאלה.

השליח הקטרי מדבר עם חמאס על הקלות לעזה, כסף, ופרויקטים לרצועה. אבל עם מי הוא מדבר בישראל? עם המועצה לביטחון לאומי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ולעיתים גם עם המוסד. יש להניח שהרשימה לא מסתכמת אף בהם.


האם יש גורם אחד בישראל שיכריע בסוגיות האלו? נתניהו ושרי הקבינט (צילום: דובר צה"ל)

המצרים, שנתפסים בישראל כמנוף מרכזי על חמאס, מדברים עם שני הצדדים על רגיעה, הקלות מכיוון מצרים ופיוס פנים-פלסטיני. בישראל - המצרים מדברים עם שב"כ, המועצה לביטחון לאומי, משרד הביטחון וכן הלאה. גם עם הצבא מדברים המצרים בסוגיות שונות. 

הקטרים מדברים עם האו"ם, שמדבר עם המצרים, שמדברים עם ישראל

צוות מלאדנוב של האו"ם מדבר גם הוא עם כולם כאן: המועצה לביטחון לאומי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, משרד הביטחון וכולי. כמו קטר ומצרים, גם האו"ם מדבר עם שני הצדדים על רגיעה ועל הקלות לעזה, אבל מחזיק בגישה שונה מזו של השליח הקטרי. למשל, בכל הנוגע לאופן חלוקת הכסף בעזה, האו"ם התנגד בשעתו לתשלום משכורות ישירות לפקידי חמאס. אגב, חלק מהמתווכים האלו מדברים גם ביניהם. קטר עם האו"ם, המצרים עם האו"ם. המצרים עם קטר? אין סיכוי.

לא סיימנו. הגרמנים והשוויצרים מדברים עם חמאס על עסקת חילופי שבויים, כך לפי דיווחים זרים כמובן. בישראל הם מדברים עם מי שרלוונטי לנושא, אבל הם לא לבד. יש עוד גורמים שמטיילים באזור הדמדומים הזה, לפי מקורות זרים. גם המצרים לא טומנים ידם בצלחת.

גם את עסקת שליט, לדוגמא, בישל המתווך הגרמני תקופה ארוכה על אש קטנה, אבל מי שהביא אותה לבסוף לסגירה היו המצרים. מי שחושב שהמצרים ייתנו לאירופאי לסגור את עסקת ישראל-חמאס להשבת גופות ונעדרים תמורת שחרור אסירים ביטחוניים – לא חי את האזור. ואם כבר אנחנו בענייני עסקת שליט, ראוי להזכיר את השעשוע שאיחד את חמאס כשקיבל מידי המתווך הגרמני קובץ עב כרס של קרוב ל-200 עמודים במהלך המגעים לעסקה. "וואלה, תראה את זה, הביא לנו 200 עמודים. מי קורא קבצים כאלה במזרח התיכון?", אמר אז בכיר בחמאס. בסוף, הרעיון המסדר של העסקה נשען על דף עקרונות בן עמוד אחד או שניים שגובש בציר גרשון בסקין-ראזי חמד שהועבר למוסד.


מבחינת חמאס, המסרים שהוא מקבל מישראל מגיעים ממקור אחד מסודר. הנייה וסינוואר (צילום: אי-פי)

לעניינינו - כפי שהבנתם, השיח עם חמאס מתנהל סביב סוגיות רבות ושונות. כן, ישראל מדברת עם חמאס באופן מפתיע, ומתווכים ומעבירי המסרים – כרימון. בשנים האחרונות דומה שהעסקים מתפזרים ומקבלים מאפיינים של שוק חופשי. זה כמובן נאמר בהגזמה, אבל ציר השיח ישראל-חמאס ומה שביניהם - רחוק מלהיות מהודק. במצב שכזה, ייתכן מאוד שחמאס מקבל מסרים שונים, גם אם לא בהכרח הפוכים.

האם המתווכים הישראליים מתואמים?

מבחינת חמאס, את המסרים הוא מקבל בסופו של דבר מגורם אחד - ישראל. לא משנה לו אם זה המל"ל, המתפ"ש, משרד הביטחון, הקבינט, המוסד, הצבא או אמ"ן. ובין אם המתווכים הם המצרים, הקטרים, האו"ם, הנורווגים, הגרמנים, השווייצרים, או שליחים מטעם עצמם - בראיית חמאס, ישראל היא מדינה מסודרת. שום מילה שמגיעה אליו לא הייתה יוצאת לכיוונו ללא אישור הקבינט. בעזה, צריך לזכור, נשלח המסר אל כתובת אחת בלבד – חמאס. הוא מקבל מסרים משלל גורמים שמגיעים ממקור אחד, שלשיטתו, מסודר, מתואם ומתוכלל.

האם המתווכים הישראליים מתואמים הייתכן שזהו המקור לתיאום ציפיות לקוי בין ישראל לבין חמאס שמביא אותו לעיתים להתרעם על "סחבת בהקלות לעזה" למשל? האם מישהו בונה אצלו ציפיות מוגזמות מדי, הבטיח לו צעד אחד יותר מדי, מבלי שהדבר תואם ותוכלל על ידי גורם אחד בישראל שיכריע בסוגיות האלו? האם המתווכים הישראלים מתואמים, או שחלילה שוררת ביניהם תחרות? מי מנצח על תזמורת המסרים שיוצאת מישראל לחמאס, והאם לא הגיעה העת לשים קץ לבלגן?