הנהר הסודי

הנהר היפיפה בדרום שלא הכרתם נמצא בסכנת כליה

הוא מרהיב ובסביבתו יש תופעות טבע ייחודיות בסדר גודל עולמי, אבל הרשויות לא מכירות את שטח ההפקר שבידי מפעלי ים המלח. ההריסה כבר יצאה לדרך. הסיפור המלא של חשיפת כאן חדשות
אורן אהרוני
22 בינואר 2020
13:10

איך הייתם מגיבים אילו היו אומרים לכם שבישראל יש נהר יפיפה שכמעט איש לא מכיר? ובכן, יש כזה: אורכו קילומטרים רבים, והוא זורם בתוך קניון חצוב בעומק של 30-20 מטרים. הוא מזכיר את צורתו של הגרנד קניון, המים זורמים בו כל השנה, וכמעט אין איש שיודע מה יש בתוכו. אלא שעתידו נמצא בסכנה ממשית ומיידית, ולפי שעה אין מי שיעצור את זה. 

הנהר הסודי נמצא בים המלח, או ליתר דיוק במקום בו היה ים המלח עד לפני כ-40 שנה. הוא שוכן מדרום לאגן הצפוני של הים, באזור מצר לינץ'. "כולם חושבים שזה אזור של בוץ, ושאין בו שום דבר. יש תופעות טבע לא ייאמנו", מספר ליאור אנמר, גיאולוג ומדריך טיולים שחשף בפני כאן חדשות את קיומו של הנהר. "כל צעד שם זה פשוט תמונה". חשוב לציין שהאזור כולו מסוכן מאוד לביקור, בעיקר בגלל הימצאות בולענים ומוקשים ישנים שנסחפו לשם מנחל הערבה. בצה"ל פרסמו אזהרה בעקבות חשיפת כאן חדשות.

"מי ידע בכלל שזה קיים?": צפו בפרק הראשון 

בסיור באזור אין עקבות אדם, לכל היותר אפשר לראות שם שלדי בעלי חיים. אחרי הליכה של כמה קילומטרים נראה נחל זורם, מים מלוחים שדלפו מבריכות ים המלח וכנראה נביעות של מים מאקוויפר ההר. רוב המים מוחזרים מבריכות האידוי של המפעלים אל האגן הצפוני של ים המלח.

המים מעצבים את תוואי הנחל, שזורם כל השנה, ועם השנים הם הרחיבו והעמיקו משמעותית את דפנות הקרקע. אבל התוואי התפתח גם בגלל תופעה ייחודית לאזור – הבולענים, שסביבם הצטבר מלח רב שמדמה את המדבר למקום מושלג.  

האם ייתכן שבשנת 2020, שבה לא חסרים לוויינים, רחפנים ומטיילים, יהיה נהר סודי בישראל? במכון הגיאולוגי מכירים את הנהר עשרות שנים וחקרו אותו. במכון אף מאשרים כי תופעות הטבע בו ייחודיות, לא רק בישראל אלא בעולם. אבל במשרד להגנת הסביבה, ברשות הטבע והגנים, בחברה להגנת הטבע, וארגונים נוספים נדהמו מהממצאים. כך, בתסקיר הסביבה שהוגש מטעם מפעלי ים המלח לוועדת התכנון הלאומית, שאישרה את פרויקט קציר המלח, לא הוזכר הנהר. "חשבו שיש כאן תעלה זעירה מלאכותית שעומקה מטר וזרימה של בוץ", אומר ליאור אנמר. "למה חשבו ככה? קונספציה מוטעית".

סמנכ"ל החברה להגנת הטבע, ניר פפאי, אמר: "אני חושב שכל מי שרואה את התמונות האלו, מאוד מתרשם... אלה באמת תמונות מאוד חזקות ואתה אומר איך דבר כזה נמצא, אפשר להגיד מתחת לאף ולא הכרנו את העוצמה של זה". בעקבות החשיפה קוראת החברה להגנת הטבע לעצור מיד את העבודות.

צריך לשמור על המקום הזה: צפו בפרק השני

בשטח, לא קשה להבחין בעבודות ובהרס: דופן בקניון נחצבה ונהרסה בינתיים בחלק מרשים שלו במטרה לחצות אותו. "העבודות בעיקרון היו אמורות מתוכננות לחצות את הנחל הזה בחלק הרדוד שלו ולהיצמד לתעלת ההזנה", מסביר הגיאולוג אנמר. הקבלן כאן העדיף למשוך את הדרך צפונה ולחצות את הנחל דווקא בחלק הזה, וחבל כי דווקא זה חלק מרשים". במפעלי ים המלח מסרו: "העבודות הן עבודות חקר אשר זמניות במהותן. הן מוכרות ומאושרות על ידי המועצה המקומית תמר". למרות זאת, לא ברורה מידת ההתאמה בין התוואי שאושר לתוואי שנפגע בפועל.

אבל זה לא הכול: ב"מקור ראשון" פורסם לפני שבועיים שגם קבלנים ירדנים עובדים באזור, ומקימים דרכים ממזרח לנהר. "איך זה יכול להיות? זה שטח ישראל", קובל אנמר. "התבלבלתם. הנהר פה לא הגבול, בגבול הוא עוד קילומטר מזרחה. המקום הזה הוא שטח הפקר". במפעלי ים המלח הגיבו לכאן חדשות: הדבר נעשה בתאום מלא עם הרשויות הרלוונטיות. במועצה האזורית תמר טוענים שהצבא אישר אותן. מדובר צה"ל נמסר: הפעילות הייתה מוכרת לגורמי הצבא. האם מישהו פיקח ובדק שהירדנים מבצעים עבודות לפי התוכנית הלאומית? לשאלה הזו אין תשובה.

"יש כאן תוכניות לעשות כאן סכרים, יש כאן תוכניות לכסות את האזור היפה הזה במלח", אומר אנמר. "הדבר החמור הוא שבעצם בעת שמוסדות התכנון דנו בנושא הזה, החומר הזה לא היה בפניהם", אומר ניר פפאי מהחברה להגנת הטבע. במשרד להגנת הסביבה אומרים כי אף לא גורם אחד בתהליך התכנון של התוכנית שנדונה בוועדה לתכנון לאומי, נכנס לשטח או הכיר לעומק את התופעות הסביבתיות במקום. "המטרה שלנו זה לדאוג שבאמת המקום המדהים והמיוחד הזה יישמר ולא ייפגע על ידי העבודות". בינתיים, שטח יפיפה של 15 קילומטר, בעל חשיבות עולמית מבחינה גיאולוגית, נתון בלעדית בידי מפעלי ים המלח – ואיש לא נכנס לבדוק מה מתרחש בו.

"הבנתי שיש משהו שחייב התייחסות"

חשיפת הנהר הסודי בים המלח העלתה לא מעט תהיה וביקורת. האם ייתכן בכלל נהר סודי? "כמו כל אחד ששמע את הסיפור, היו לי המון סימני שאלה", סיפר הכתב אורן אהרוני לגולשי כאן חדשות בפייסבוק. "חשבתי שהוא (הגיאולוג ליאור אנמר) לא נורמלי, בטח לא רציתי לספר סיפור שלא קיים, והיו לי המון תהיות איך להתקדם. הדבר הראשון שביקשתי זה צילומים מהמקום, ואז ראיתי משהו מדהים... הדבר השני שביקשתי זה ללכת ולדבר עם כל הגורמים שהוא טוען שלא מכירים את המקום... אחרי יום אני שומע את כל רשויות הטבע בישראל נדהמים "לא ידענו, זה לא יכול להיות". אז הבנתי שיש משהו שחייב התייחסות.

"המטרה שעומדת מאחורי החשיפה היא לטובת הציבור, לטובת עם ישראל", אמר אהרוני. אמנם יש לנו מעט מאוד שטח שאפשר לטייל בו ולהנות ממנו, אבל הנה יש פה מקום שהוא מוסתר מעיני הציבור והוא נמצא בתוך שטח הזיכיון של מפעלי ים המלח. מבחינה גיאולוגית הוא בעל חשיבות עולמית. יש אינטרס ציבורי עליון להכיר את המקום ולדעת שהוא קיים וכמובן לשמור עליו. חשוב שהציבור, הגופים והמוסדות ידעו שהוא קיים. מטרה נוספת היא כמובן שהרשויות ינקו את השטח מהסכנות שנמצאות בו כדי שכולנו נוכל להנות מהפלא הנהדר הזה. זה משהו שבאמת כדאי לראות".