הנהר הסודי
צילום מסך

תחקיר הנהר הסודי: פנייה לנתניהו להציל את ים המלח

בעקבות תחקיר כאן 11 פנתה עמותת אדם טבע ודין לרה"מ בדרישה שיצמצם את תחום הפעילות של בעלי הזיכיון
אורן אהרוני
22 בינואר 2020
14:48

בעקבות תחקיר הנהר הסודי בכאן חדשות פנתה היום (רביעי) עמותת אדם טבע ודין לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה שיפעל להצלתו של ים המלח. במכתב דורש הארגון לצמצם את שטח הפעילות של בעל הזיכיון באזור.

צפו בפרק 1 

מנכ"ל אדם טבע ודין עמית ברכה אמר: "ראש הממשלה שקרא לפני מספר שנים למיליוני בני אדם בעולם להצביע בעד הפיכת ים המלח לפלא עולם, הוא הראשון שחייב להגן עליו".

עורכת הדין לי-היא גולדנברג מהארגון הוסיפה: "בינואר אשתקד לאחר עבודה רבת שנים, פרסם הצוות לעניין פעולות הממשלה הנדרשות לקראת תום תקופת זיכיון ים המלח את מסקנותיו. כפי שנכתב בו מפורשות, עד שנת 2030 ובייחוד בשנים האחרונות לקראת תום הזיכיון, פעילות ההפקה של כי"ל מתקיימת תחת חוסר וודאות לגבי העתיד. לאור זאת קיים חשש כי הדבר ישפיע לרעה על ההשקעות והתחזוקה הנאותה של הזיכיון מצד כי"ל באופן שעלול להשפיע לרעה על הכנסותיה ועל הכנסות המדינה מהזיכיון ולפגוע בערך הזיכיון העתידי".

צפו בפרק 2

בפניה לראש הממשלה מציינת עו"ד גולדנברג כי מבין מסקנות הצוות ישנן מסקנות שיש צורך ליישם כבר היום ובהן הקדמת תום תקופת הזיכיון: "אין ספק שאת חוק הזיכיון יש לגרוס בהקדם האפשרי. יש צורך בצמצום שטח הפעילות של בעל הזיכיון כך שייכללו בו רק שטחים שנדרשים לשם פעילות המפעלים, תוך קביעת מגבלות על שימושי הקרקע. יש להוציא לאלתר מהזיכיון שטחים בעלי ערך סביבתי ייחודי כגון השטח שנחשף במסגרת התחקיר".