יפה יששכר והנשיא פוטין, היום
צילום: לע"מ

יפה יששכר: "הוא אמר 'אני מחזיר לך את הילדה'"

פגישת נתניהו-פוטין-יששכר: "נעמה תיפגש עם האחראית על זכויות האדם" • פוטין בתום הפגישה: "הכול יהיה בסדר" • יפה יששכר: יצאתי אופטימי
ורד פלמן ועמיחי שטיין
23 בינואר 2020
09:00
עודכן ב 14:05

פרשת נעמה יששכר: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (חמישי) עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ולאחר מכן הוכנסה לפגישה גם אמה של הצעירה שהורשעה בהברחת סמים ונידונה לשבע וחצי שנות מאסר. בתום הפגישה הבטיח הנשיא הרוסי: "הכול יהיה בסדר".


"זה ברור שנעמה באה ממשפחה טובה", אמר פוטין בהצהרה משותפת בתום הפגישה. "כל זה נלקח בחשבון. היום תבקר נעמה את מי שאחראית על שמירת זכויות האדם ברוסיה. אמה נרגשת מאוד ותומכת בבת שלה. אמרתי לה ואני אגיד את זה שוב: הכל יהיה בסדר".

אחרי הפגישה אמרה האם: "אני אופטימית. פוטין אמר לי 'אני מחזיר לך את הילדה הביתה'". יששכר הוסיפה: "הוא מקסים, לא ציפיתי לפגוש נשיא מעצמה כזו גדולה, הוא היה מדהים, דיברנו ממש קרוב והוא הבטיח שהוא יחזיר לי את הילדה הביתה ואני נאחזת במשפט שהוא אמר. הוא לא נתן תאריך אבל יש פרוצדורות. אני חוזרת למוסקבה מחר ועורך הדין בדרך לנעמה".

משדר מיוחד בכאן 11

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אחרי הפגישה כי "ההתקדמות המשמעותית התאפשרה בזכות היחסים הקרובים והאישיים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא פוטין". עוד הוסיפו: "ראש הממשלה שוחח עם הנשיא בנושא כשבע פעמים. יחד עם שיחות ראש המל"ל – השניים שוחחו עם הרוסים כ-20 פעמים בנושא מאז שנעמה נאסרה. זוהי הפגישה ה-14 שמקיימים המנהיגים מאז ספטמבר 2015".

מוקדם יותר היום יצאה הודעה של האחראית מטעם הנשיא פוטין על נושא זכויות האדם ברוסיה, טטיאנה מוסקלקובה, שאומרת כי הנהלת הכלא שמנעה מנעמה יששכר מפגש עם אמה – פעלה באופן "לא מקובל". בדברי ההסבר נכתב: "כיוון שנעמה נמצאת בארץ זרה, רחוק ממשפחתה, מניעת מפגש עם אמה הוא צעד לא מקובל והנהלת הכלא ספגה הערה על כך".


האם הביעה הבוקר אופטימיות לקראת הפגישה: "כל כך מקווה שזהו, שאני אשמע היום מהנשיא משהו טוב שיחזיר לי את הבת שלי הביתה, לישראל, אני יודעת מה אני אגיד לו פחות או יותר. זה ייצא ממני, מהלב שלי, אליו. קשה לעכל שבן אדם פשוט כמוני יפגוש את נשיא רוסיה במעמד הזה, קשה להכיל את זה".


אמש הביעה האם אופטימיות זהירה ואמרה כי היא מצפה לבשורות טובות. גורמים בירושלים אמרו כי קודמו הסוגיות שמוסקבה ביקשה לטפל בהן, לרבות העברת "חצר אלכסנדר" בירושלים לבעלות רוסית. הגורמים הדגישו כי אין מדובר בעסקה שבמסגרתה תשוחרר מהכלא הצעירה הישראלית הכלואה על הברחת סמים – אלא במחוות.


נתניהו אמר בשבוע שעבר כי הוא "מרגיש נכונות אמיתית מצד רוסיה להגיע לפתרון בעניין נעמה יששכר". נתניהו שוחח יום קודם עם פוטין וציין כי הוא "הרבה יותר אופטימי". נתניהו: "נמשיך לעשות הכול כדי להביא את נעמה הביתה. ועד אז, נמשיך לחזק את המשפחה שלה ואותה".