נתניהו וזלנסקי

נתניהו לפני הפגישה עם זלנסקי: האיראנים ידעו שהפילו את המטוס והסתירו - זה אומר הרבה על המשטר

רה"מ נפגש עם נשיא אוקראינה והתייחס להפלת המטוס. זלנסקי: "זו זכות גדולה בשבילי לייצג את האומה האוקראינית בזיכרון השואה"
יערה שפירא
24 בינואר 2020
10:38

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שישי) לפני פגישתו עם נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי להפלת המטוס האוקראיני באיראן. "האיראנים ידעו שאלה כוחות שלהם שהפילו את המטוס והסתירו את זה 24 שעות - זה אומר הרבה על המשטר שלהם", אמר ראש הממשלה.

נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי התייחס לפורום השואה הבין-לאומי ואמר כי "בכנות, זו זכות גדולה בשבילי לייצג את האומה האוקראינית בזיכרון השואה. האומה האוקראינית מודעת לכל אובדן החיים של יהודי אוקראינה בזמן המלחמה. אנחנו תמיד פתוחים ביחסים שלנו עם הישראלים". זלנסקי הקריא סיפורים על אוקראינים שהצילו יהודים בזמן השואה וסיפר גם את סיפורו המשפחתי.

אתמול, השתתפו באירוע המרכזי של הפורום מנהיגים מ-43 מדינות ברחבי העולם, לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ. מוקדם יותר הודיע זלנסקי כי הוא מוותר על מקומו ועל מקומם של נציגי משלחתו באירוע לטובת ניצולי שואה, שביקשו לקחת חלק, אך לא קיבלו כרטיסים. גורמים ישראלים הגיבו להחלטה וכינו אותה "מניפולציה מכוערת".

זלנסקי פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו, שבו כתב: "החלטנו לוותר על מקומי שלי ושל שאר המשלחת לטובת האנשים המיוחדים והאמיצים האלה. כלי תקשורת דיווח שכמה שרים בממשלת ישראל עשו את אותו הדבר. אני חושב שזה נכון. בנוסף, אין זה מפחית בשום צורה את הנצחת הקורבנות מטעם המשלחת האוקראינית לאחת הטרגדיות האיומות במאה ה-20. אבל אלה שזכאים לכך צריכים להשתתף באירוע – אלה שהשיגו את מעשה הגבורה הגדול ביותר – הצילו את חייהם, כשהחיים היו כמעט בלתי אפשריים".