נתניהו טראמפ וגנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, אי-פי

תוכנית טראמפ תכלול פינוי של עשרות יישובים

התוכנית המדינית גם לא צפויה להגדיר את ירושלים המאוחדת כבירת ישראל. נתניהו צפוי לומר שהוא מאמץ חלקים מן התוכנית, בהם סיפוח בקעת הירדן, אך ארצות הברית צפויה לדרוש שהתוכנית תאומץ במלואה. הערכה כי גנץ לא יטוס לוושינגטון
יואב קרקובסקי
25 בינואר 2020
00:32

תוכנית טראמפ - פרטים חדשים: במסמך שצפוי להיות מוצג בשבוע הבא מדובר, בין השאר, על פינויים של יותר מ-60 מאחזים לא חוקיים, וכן על חילופי שטחים. כך דווח אמש (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. כמו כן, התוכנית לא מגדירה את ירושלים המאוחדת כבירת ישראל. במסורת המדינית האמריקנית – ירושלים המערבית היא ירושלים, ומכאן שהפלסטינים יכולו להכריז על מזרח העיר כבירתם.


מחנה הימין צפוי להתנגד לתוכנית בשל ההצעה לפנות את המאחזים, והסעיף העוסק בחילופי שטחים יחייב משאל עם. ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר ימריא לוושינגטון ביום ראשון, צפוי לומר שהוא מאמץ חלקים מן התוכנית, בהם סיפוח בקעת הירדן, אך ארצות הברית צפויה לדרוש שהתוכנית תאומץ במלואה. 

בתוך כך, בשל העבודה שעד לרגע זה לא הודיע שיגיע – ההערכה היא שיו"ר כחול לבן בני גנץ לא יגיע לוושינגטון, על אף הזמנת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גורם בכחול לבן אומר: "זו תוכנית מדינית טובה מאוד, וכחול לבן תאמץ אותה – לא בטוח שהימין יוכל לאמץ אותה".


עוד אמר אותו גורם בכחול לבן כי ייתכן שסירוב גנץ לנסיעה יגרום לו לחטוף ביקורת בישראל ובארצות הברית, אך ההזמנה היא לטקס עם פרוטוקול בבית הלבן – וגנץ לא יהיה חלק ממנו. לו גנץ ייסע התוכנית של טראמפ תהיה הנושא היחיד עד הבחירות, אם ייעדר – נושא החסינות של ראש הממשלה יחזור. "זהו תרגיל פוליטי שקוף בניסיון לחלץ את נתניהו מדיוני החסינות – גנץ לא יהיה השכפ"ץ שלו", אמר הגורם.


במקביל, ראשי ההתיישבות חוששים שתוכנית טראמפ תמנע הקמת יישובים חדשים, ותגביל משמעותית את הרחבת היישובים הקיימים. בישראל מבינים כי מהלך חד צדדי של החלת ריבונות עלול להוביל לפגיעה בתיאום הביטחוני.

השתתפה בהכנת הידיעה: כרמל דנגור