בדיקות מעבדה לחקר נגיף הקורונה, 21.01.20
צילום: אי-פי

קנדה: התגלה מקרה ראשון של הנגיף הסיני בטורונטו

עלה ל-56 מניין ההרוגים מהנגיף • קצין הבריאות הראשי של מחוז אונטריו בקנדה: בטוחים ב-95% שמדובר בנגיף הסיני • ארה"ב הודיעה כי תפנה את אזרחיה בנמצאים בקונסוליה האמריקנית בווהאן
רויטרס
26 בינואר 2020
03:00
עודכן ב 06:34

בית חולים בטורונטו הודיע הלילה (ראשון) כי התגלה מקרה ראשון של נגיף הקורונה מסין. מהמרכז למדעי הבריאות סאניברוק נמסר כי "הוענק טיפול לחולה שהתגלה אצלו מקרה מאושר של הנגיף". גורמים רשמיים דיווחו כי מדובר בגבר בשנות ה-50 לחייו, שטס לאחרונה מהעיר ווהאן לעיר גואנגג'ואו שבסין ואז שב לטורונטו ב-23 בינואר.


על פי הדיווח כדי לאשר סופית שמדובר בנגיף הקורונה יש להשלים בדיקות נפרדות על ידי המרכז הלאומי לשיתוף פעולה במחלות זיהומיות בממשל הפדרלי בעיר וויניפג. לדברי קצין הבריאות הראשי של מחוז אונטריו, ד"ר דייוויד וויליאמס, הם בטוחים ב-95% שמדובר בנגיף הסיני. ד"ר ברברה יפה, סמנכ"לית משרד הבריאות  של מחוז אונטריו, סיפרה: "הוא לא שהה בטורונטו הרבה זמן. הוא לא הרגיש טוב. אני חושב שהוא היה בבית והאנשים שגרים איתו נמצאים בבידוד".

בתוך כך, משרד החוץ של ארצות הברית הודיע הלילה כי הוא יפנה אנשי סגל הנמצאים בקונסוליה האמריקני בווהאן. לפי הודעת שגרירות בייג'ינג, אנשי הקונסוליה ואזרחים אמריקנים פרטיים יוכלו לעלות על טיסת צ'ארטר שתצא מחרתיים מווהאן לסן פרנסיסקו. עוד נכתב כי מספר המקומות בטיסה מוגבל, ולכן תינתן עדיפות לאזרחים שנמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בנגיף. 

עד כה מתו בסין 56 בני אדם, מתוכם מקרה מוות ראשון בשנגחאי ו-13 הרוגים נוספים במחוז הוביי רק הלילה. סך הכול נדבקו בנגיף כ-1,600 בני אדם. כ-60 מיליון בני אדם ב-18 ערים במחוז הוביינתונים בהסגר כדי למנוע את התפשטות הנגיף. השלטונות בסין גם השביתו את כל קווי האוטובוס מהבירה בייג'ינג ואליה.

בישראל, תוצאות הבדיקות שנעשו אתמול לכמה חולים בבתי החולים שיבא והדסה, שהיה חשד שנדבקו בנגיף, נמצאו שליליות, והם שולחו לבתיהם. חברות התעופה אל על, היינאן וקתאי פסיפיק הודיעו שיאפשרו לשנות או לבטל בלא תשלום כרטיסי טיסה מישראל לסין.

אוסטרליה ומלזיה דיווחו על המקרים הראשונים שלהן ביום שבת, כשבכל מדינה התגלו ארבעה אנשים שנדבקו בנגיף. יפן אישרה כי התגלו במדינה שלושה מקרים. צרפת אישרה שהתגלו אצלה שלושה מקרים ביום שישי, המקרה הראשון באירופה. ארצות הברית דיווחה על שני מקרים ראשונים, אחד מהם תושבת  שיקגו שחזרה מסין.