-

תוכנית טראמפ: בריטניה, מצרים ואיחוד האמירויות מברכות

טורקיה בהודעה נזעמת: "התוכנית נולדה מתה. זה ניסיון להרוג את פתרון שתי המדינות ולספח שטח פלסטיני". באיחוד האירופי מסרו כי "זו הזדמנות להתניע מחדש את המאמצים להגיע לפתרון" | העולם מגיב לתוכנית טראמפ
כתבי כאן חדשות
28 בינואר 2020
23:23

בריטניה בירכה הערב (שלישי) על התוכנית האמריקנית לפתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי שהציג הנשיא טראמפ בוושינגטון. שר החוץ ראב אמר כי מדובר ב"תוכנית רצינית שהושקע בה זמן ומאמץ". השר הבריטי קרא לישראל ולפלסטינים לשקול ברצינות את התוכנית ולבחון אם היא עשויה לשמש צעד ראשון לחזרה למשא ומתן ביניהם. גם מצרים קראה לפלסטינים ולישראל "ללמוד את תוכנית השלום ולפתוח בדו-שיח כדי לחדש את המשא ומתן בחסות אמריקנית", לשון הודעת משרד החוץ בקאהיר.

תוכנית השלום של הנשיא טראמפ | התוכנית המלאה

אליהן הצטרף שגריר איחוד האמירויות בוושינגטון שאמר כי ארצו "מעריכה את המאמצים המתמשכים של ארצות הברית להשיג הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים". עוד הוא אומר כי ארצו "מאמינה שהצדדים יכולים להשיג שלום בר קיימא ודו קיום אמיתי בתמיכת הקהילה הבינלאומית".

האיחוד האירופי: פתרון שתי המדינות - היחיד שמעשי

הממונה על מדיניות חוץ באיחוד האירופי ג'וזפ בורל אמר כי תוכנית טראמפ היא "הזדמנות להתניע מחדש את המאמצים להגיע לפתרון בר קיימא לסכסוך בין ישראל לפלסטינים". לדבריו, "האיחוד האירופי קרא לשני הצדדים להוכיח במדיניות ובמעשים מחויבות אמיתית לפתרון שתי המדינות, משום שהוא הפתרון המעשי היחיד לסיים את הסכסוך".

מזכיר האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי האו"ם מחוייב לתמוך בפלסטינים ובישראל "כדי ליישב את הסכסוך על בסיס החלטות הארגון, החוק הבינלאומי וההסכמים ההדדים". לדבריו, "האו"ם מחויב למימוש חזון שתי מדינות, השוכנות זו לצד זו בשלום ובביטחון בגבולות מוכרים על בסיס גבולות 67'".

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ אמר בריאיון ל-CNN על סוגיית ההתנחלויות: "ישראל שם והיא לא הולכת להיעלם. אני לא מסתכל על העולם כפי שהוא היה ב-'67. אני מסתכל על העולם כפי שהוא ב-2020".

טורקיה: "ירושלים היא קו-אדום"

טורקיה מנגד, הגיבה בתקיפות ומסרה כי תוכניתו של טראמפ "נולדה מתה". בהודעת משרד החוץ בטוויטר נאמר כי מדובר ב"ניסיון להרוג את פתרון שתי המדינות ולספח שטח פלסטיני". עוד נכתב כי בהודעה של משרד החוץ באנקרה: "ירושלים היא הקו-האדום שלנו. לא נאפשר לנקוט צעדים לנתינת לגיטימציה לכיבוש ולתוקפנות של ישראל".

שר החוץ של ירדן איימן א-ספדי הזהיר מפני "ההשלכות המסוכנות" של צעדים חד-צדדים של ישראל, צעדים שנועדו לקבוע עובדות בשטח. לדבריו, "הקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים, על בסיס פתרון שתי המדינות היא הדרך היחידה להשיג שלום".

מלך סעודיה סלמאן התקשר לראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, והודיע לו ש"עמדת סעודיה בנוגע לסוגיה הפלסטינית לא השתנתה" ושסעודיה "שומרת על זכויות הפלסטינים".

ברוסיה קראו לישראל ולפלסטינים לשאת ולתת ישירות כדי למצוא פשרה שתהיה מקובלת על שני הצדדים. סגן שר החוץ בוגדנוב אומר כי רוסיה לא יודעת אם ההצעה מקובלת על שני הצדדים, ויש לחכות לתגובותיהם.