בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי
צילום: אי-פי ורויטרס

אחרי 47 שנים: בריטניה נפרדה מהאיחוד האירופי

הברקזיט יצא הלילה לפועל, רה"מ ג'ונסון: זה לא הסוף זו רק ההתחלה • כעת הממלכה המאוחדת נכנסת לתקופת מעבר, שבה תנסה להגיע להסכמי סחר עם האיחוד האירופי עד לחודש דצמבר
יואב זהבי
31 בינואר 2020
22:00
עודכן ב 01:01

לאחר תהליך ארוך של יותר משלוש שנים, שכלל מגעים קדחתניים בין בריטניה לנציגי האיחוד האירופי, הלילה (שבת) יצא לפועל הברקזיט – יישום היפרדותה של בריטניה מהאיחוד. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון כינס את הממשלה בעיר סנדרלנד, שהייתה הראשונה להצביע בעד עזיבת האיחוד, ואמר בנאומו כי זה לא הסוף זו רק ההתחלה – "ננצל את המצב להצלחה גדולה". 

במרכז לונדון הפגינו הערב תומכי ומתנגדי הפרישה. אחד המפגינים הצית את דגל האיחוד האירופי סמוך למעון ראש הממשלה. בתוך כך, הפרלמנט האירופי אישר אתמול סופית את יישום הסכם הברקזיט. 621 חברי פרמנט תמכו, 49 התנגדו. הליך הפרידה הלילה הוא בעיקר סמלי. בשטח לא צפויים לראות שינויים לפחות עד לסוף השנה, פרט לכך שמחר יסיימו הבריטים את עבודתם בפרלמנט האירופי.

כעת הממלכה המאוחדת נכנסת לתקופת מעבר, שבה תנסה להגיע להסכמי סחר עם האיחוד האירופי עד לחודש דצמבר. שתי שאלות מרכזיות יעסיקו את בריטניה בשנה הקרובה – מה יכללו ההסכמים, ומה יקרה בתרחיש שבו בריטניה תעזוב בסופו של דבר את האיחוד האירופי ללא הסכם – אפשרות ריאלית לחלוטין מבחינתו של ג'ונסון.

החודש העביר בית המחוקקים בבריטניה בקריאה שלישית את הצעת ג'ונסון לעזיבת האיחוד האירופי, ברוב של 330 תומכים מול 231 מתנגדים. באמצע חודש דצמבר התקיימו בבריטניה בחירות לראשות הממשלה, בהן ניצח ג'ונסון. הוא הביס את יריבו ממפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין.

פרישת בריטניה מן האיחוד האירופי הוא תהליך שהחל בשנת 2016 לאחר שמרבית אזרחי הממלכה הצביעו במשאל עם בעד היציאה מן האיחוד. מעבר למגעים בין לונדון לבין מוסדות האיחוד על תנאי העזיבה, במהלך תקופה זו הוחלפו בדאונינג 10 שני ראשי ממשלה – דיוויד קמרון ותרזה מיי, שניהם סיימו את תפקידם על רקע הברקזיט. כעת נראה שג'ונסון יהיה זה שישלים את המהלך השנוי במחלוקת.