הרוגי האסון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"התנהלות פושעת": תביעת המיליונים של משפחות הרוגי נחל צפית

בתביעה נגד ראשי המכינה ונגד משרדי החינוך והביטחון נכתב בין היתר כי בוצעה "שורה בלתי נתפסת של מחדלים ורשלנות פושעת של הנתבעים"
שלי טפיירו
03 בפברואר 2020
13:03

משפחות הנספים מאסון נחל צפית תובעות פיצויים בשיעור של עשרות מיליוני שקלים ממכינת בני ציון, מנהליה ומשרדי הממשלה. בתביעה שהוגשה היום (שני) לבית המשפט המחוזי בלוד נכתב בין היתר: "התנהלותם הפושעת, המבישה, והמקוממת של הנתבעים הביאה לאסון שזעזע מדינה שלמה, אסון נורא שניתן וצריך היה למנוע ושהביא למותם של עשרה ילדים, פצע עשרות אחרים ושינה לעד את חייהם, משפחותיהם וקרוביהם".

התביעות מתייחסות לאסון שהתרחש במהלך טיול גיבוש של המועמדים ללימודים במכינה הקדם צבאית בני ציון, שנערך במסלול נחל צפית-תמר באזור דרום ים המלח ומדבר יהודה. באסון קיפחו את חייהם תשע נערות ונער – שמונה תלמידי כיתה יב', ושתי חניכות במכינה, בעוד צעירים אחרים נפצעו בגוף ובנפש. לטענת המשפחות המקרה קרה כתוצאה מהתנהגות רשלנית, חסרת אחריות וזהירות מצד הנתבעים.

המשפחות דרשו מבית המשפט לחייב את הנתבעים בתשלום פיצויים משמעותיים, בשיעור של עשרות מיליונים, תוך מתן משקל מיוחד לכך שמדובר באסון שלדבריהם אינו גזירת גורל, אלא תוצאה ישירה של מה שכינו "התנהלותם המבישה והמקוממת, בנסיבות שאין להעלות על הדעת שאדם או גוף אחר, במקומם, היה נוהג באופן שבו הם נהגו".

הנתבעים הם מנהל מכינת בני ציון, יובל כאהן, מדריך הסניף בתל אביב ומי ששימש מדריך הטיול ביום האסון, אביב ברדיצ'ב, מכינת בני ציון, הוועד המנהל של המכינה וחבריו באותה עת: יפה שי חדד, אלי ברד, ליאור גרינהוז, אורי כהן. גופים נוספים שנתבעים הם משרד החינוך, משרד הביטחון ומגדל חברה לביטוח בע"מ. התביעה מוגשת בנוסף להליכים הפליליים שנפתחו נגד ברדיצ'ב וכאהן.

המועמדים למכינה, תלמידי ותלמידות כיתה יב', הוזמנו לטיול גיבוש בן שלושה ימים, שהיה צפוי להתקיים בין הימים 25-27/4/2018, ושכלל, בין היתר, טיול בנחל צאלים. שלושה ימים לפני היציאה לטיול, בגין התרעות לגבי מזג האוויר החריג והשיטפונות הצפויים במועד הטיול, נערכו דיונים במסגרת המכינה האם לקיים את הטיול והוחלט כי הטיול יידחה. למרות זאת, צוין בתביעה, החליט כאהן כי הטיול יתקיים כמתוכנן.

היציאה לטיול נעשתה על אף קיומה של התרעה ברורה של רשות שמורות הטבע מפני יציאה לטיולים בנחלים בימים אלה בשל השיטפונות הצפויים במזרח ודרום הארץ, שבה צוין במפורש שמדובר בסכנת חיים, ועל אף קיומן של התרעות ברורות נוספות שהתקבלו במכינה.

בתביעה נכתב עוד כי כל פניות ההורים, החניכים והמועמדים טרם היציאה לטיול ובמהלכו (עד רגעים ספורים לפני התרחשות האסון), באשר לחשש הכבד מפני מזג האוויר החריג וסכנת שיטפונות נענו באופן עקבי ורציף, כי הכל תחת שליטה, תקין ונבדק כנדרש וכי יערכו שינויים בטיול ככל שיידרש.

בבוקר ה-26 באפריל 2018, יומו השני של טיול הגיבוש, החליט אביב ברדיצ'ב, המדריך האחראי בשטח, לשנות את מסלול הטיול לנחל תמר ונחל צפית וזאת, אף שלא נערכה הכנה למסלול זה. הורי הנערים לא נתנו אישור למסלול ואף לא עודכנו בשינויו.

הצעירים צעדו במסלול היתדות בנחל תמר תוך שהם נושאים על גבם תרמילים גדולים במשקל קילוגרמים רבים, ובסיום מסלול נחל תמר עצרו בתצפית מעל נחל צפית. בשעה 12:00 לערך החל לרדת גשם על משתתפי הטיול, בעוד חזית רצינית וכהה של ענני גשם החלה קרבה אליהם. למרות האמור, נכתב בתביעה, הורה ברדיצ'ב למשתתפי הטיול להמשיך בטיול ולרדת לנחל צפית.

למרות התרעות מהחפ"ק, ולמרות הגשם שהחל לרדת על המטיילים, החליט ברדיצ'ב להוביל את הקבוצה לעומק תוואי הנחל. בהמשך נאלצו לצעוד בנחל בטור עורפי בשל היצרות תוואי הנחל והגיעו לקטע צר ומצוקי, כשסביבם קירות בגובה מספר מטרים.

באותה עת, מי השיטפון שנאספו באגן הניקוז באזור מישור רותם זרמו במהירות במורד הנחל, בשיטפון עז, שפרץ לנחל צפית, סחף והכה בעוצמה במשתתפי הטיול. חלק מהם הצליחו למצוא מפלט תוך היאחזות בסלעים ונקיקים; חלקם נסחפו וטולטלו בסחף המים, תוך שסלעים כבדים פוגעים בהם בחוזקה עד שידם מצאה נקודת אחיזה.

צוותי החילוץ הצליחו לחלץ 15 ממשתתפי הטיול, שסבלו מפציעות שונות כתוצאה מהשיטפון. לאחר מאמצים רבים אותרו ללא רוח חיים כל עשרת ההרוגים – שמונה תלמידי תיכון ושתי חניכות במכינה.

כתבי התביעה מפנים אצבע מאשימה גם כלפי משרדי הממשלה, החינוך והביטחון, שלטענת המשפחות לא קבעו כללים ולא פיקחו על מימושם בעניין הכנה לצה"ל ואימון גופני (משרד הביטחון), פעילות חוץ וכללים נורמטיביים בהתנהלות השגרה (משרד החינוך), תוך שהם מותירים למכינות חופש פעולה נרחב.

משרד החינוך ומשרד הביטחון, שאחראים למכינות באופן כולל ועל פי חוק, לא קיימו על פי כתב התביעה כל פיקוח או הכתיבו נהלים מחייבים בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים. "אף אחד מהמשרדים ו/או מועצת המכינות לא מרכז תחקירים או לקחים של אירועים חריגים, תאונות או 'כמעט תאונות' שאירעו בפעילויות המכינות", נטען. "אין פרסום והפצה של תחקירים לצורך לימוד והפקת לקחים. תרבות הפקת לקחים במכינות חלקית ואיננה מוטמעת".

"מדובר באחד האסונות הקשים והכבדים שזעזעו את המדינה, ושמגלם שורה בלתי נתפסת של מחדלים ורשלנות פושעת של הנתבעים", אמרה עורכת הדין אפרת רייטן המייצגת את המשפחות בתביעה. "משרדי הממשלה מנסים להסתתר מאחורי פרשנות משפטית לוקה ומבישה של החוק, עליהם לקחת אחריות על מחדליהם ולזכור שהורי הילדים הפקידו את היקר להם מכל בידיהם תוך הסתמכות על כך שמדובר בגופים ערכיים שיעשו את המיטב לשמור על ביטחונם האישי. את הילדים תביעות הפיצויים לא יחזירו לעולם ולא ישיבו להוריהם את חייהם כפי שהיו. אולם מצופה מהנתבעים שלכל הפחות ייקחו על עצמם את האחריות ויחסכו מהמשפחות את עוגמת הנפש העצומה הכרוכה בניהול הליך משפטי".