יאסר אבורגילה - מתוך דוקותיים

דוקותיים | יאסר אבורגילה מחזיק בשיא למספר לידות באמבולנס של מד"א

יאסר הוא נהג האמבולנס היחיד באזור הדרומי לבאר שבע. הוא כבר לא זוכר כמה אנשים מתו ברכב שלו, אבל כן יודע להגיד שנולדו בו לא פחות מ-96 תינוקות - מקום ראשון במד"א
מערכת כאן
04 בפברואר 2020
12:02

יאסר אבורגילה אינו זוכר כמה אנשים מתו באמבולנס שלו, "הפסקתי לספור" הוא טוען כשאנחנו משוחחים איתו במהלך יום הצילומים. אבל יש מספר אחד שהוא דווקא זוכר היטב אחרי 10 שנים בתפקיד - 96, מספר הלידות שהתרחשו באמבולנס שלו; מקום ראשון במד"א.

הוא מגיע משבט תראבין שבשגב שלום, כפר בדואי הנמצא סמוך לבאר שבע. יאסר הוא למעשה נהג האמבולנס היחידי באזור שבין כלא באר שבע לצומת אבו תלול. ברגע בו יורדים מהכביש של באר שבע אל העפר המוביל לכפרים הלא מוכרים, שנקראים גם הפזורה הבדואית, החוקים משתנים: האוכולוסייה שנמצאת באזור מורכבת ממשפחות מסועפות, מרובות בילדים שמשתייכות לשבטים שונים וגדולים. השבטים הבדואים הם שבטים נודדים ובגלל אורח החיים והמאפיינים הייחודים להם, נוצרו קודים של התנהגות, ערכים וכללים שמאפיינים אותם: הכנסת אורחים ואירוח- שנחשב לערך הכי קדוש עבורם, כבוד האישה וכבוד המשפחה.

יאסר הוא כמו צינור המתווך בין מגן הדוד היהודי על האמבולנס לבין האוכולוסייה הבדואית באזור, והמעמד הקנה לו הרבה כבוד בין שני המגזרים. הוא יודע היטב איך לכבד את הכללים והחוקים, כמו למשל לכבות סירנות לפני כניסה לשבט. אי אפשר גם להתעלם מהמקריות או חוסר המקריות שדווקא השיא שלו הוא בלידות, שהרי שם המשפחה שלו הוא אבו ריג'ל- כלומר "האבא של הגברים". גם עצם העובדה שהוא נותן העזרה היחידי באזור משאירה אותו שוב בתפקיד "האבא" האזורי .      

על פניו התפקיד מלחיץ ועמוס: עומס של לידות והרבה חוויות לא פשוטות של מוות ופציעות. אבל עליו זה לא ניכר - הוא נשאר רגוע ומסביר פנים. למטופלים או לנפגעים שהוא פוגש לא אכפת מהדרגות שעל כתפיו, וגם עבורו זה לא ממש משנה - סרן או קצין? הוא בעצמו לא יודע, וזה מקרין על האופי הפשוט שלו; הוא שם כדי לעשות את העבודה, והוא עושה אותה כמו אבא טוב. וכמו אבא מסור, כל הרוג או פצוע מעיב עבורו. כשמדובר בילדים ותינוקות- זה הכי כואב.

בלידות הראשונות יאסר היה נלחץ ומזיע בדיוק כמו אתלט מתחיל שצובר ניסיון. אבל העדה הבדואית לטענתו מספקת הרבה ניסיון עם לידות וילדים. לכל בדואי לא מעט ילדים - בין היתר, בגלל הנורמה של נישואים ליותר מאישה אחת וליאסר עצמו יש לא פחות  מ-10 ילדים. גם בקריאה שיאסר מקבל במהלך הצילומים, האופי הרגוע נשמר, ובאופן לא מפתיע - מדובר ביולדת.  הוא מצידו נמצא כבר ב-"כושר" בכל הקשור ללידות, וכמו שיאן אולימפי הוא ממשיך לשמור על הכבוד וכובש יעד חדש: שיא של 97 לידות באמבולנס.