המוסד לביטוח הלאומי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"יחס פוגעני ולא ראוי": עבודת פסיכיאטרית בוועדות הביטוח הלאומי הוקפאה

נגד ד"ר יבגניה אור נרשמו תלונות על התנהלות לא הולמת. במוסד נפתח הליך בירור בשל שתי תלונות רשמיות על אופן התנהלותה בוועדות • אחראי תחום פסיכיאטריה בביטוח הלאומי: "עד לתום הבירור הפסיכיאטרית לא מזומנת לוועדות של נפגעות תקיפה מינית"
ורד פלמן
05 בפברואר 2020
11:40

עבודתה של ד"ר יבגניה אור, פסיכיאטרית בביטוח הלאומי, בוועדות רפואיות לנפגעות תקיפה מינית הוקפאה בשל תלונות על התנהלות לא הולמת. בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב נחשפו היום (רביעי) כמה תלונות נגדה, מהן עולה יחס פוגעני ולא ראוי לכאורה.

אור השתתפה בוועדות הבוחנות מתן אחוזי נכות ואובדן כושר עבודה לנפגעות תקיפה מינית, ועברה הכשרה ייעודית מטעם המוסד לעבודה עם נפגעות תקיפה מינית. בביטוח הלאומי נפתח הליך בירור בשל שתי תלונות רשמיות על אופן התנהלותה בוועדות. לכאן חדשות ידוע ארבע תלונות.

אחת התלונות הייתה של עירד מרציאנו-צייגר, שחשפה את פרשת אלון קסטיאל. לדבריה, היא חשה עוינות כבר בתחילת השיחה. צייגר ציינה כי היא נשאלה למה לא הלכה לבדיקה בחדר אקוטי, ובין היתר סיפרה כי אור שאלה אותה גם למה היא לא התלוננה במשטרה, על אף שעשתה זאת.

צייגר טענה כי הפסיכיאטרית האשימה אותה בכך שהיא מתלוננת שווא שעשתה זאת רק בדיעבד. עוד נשאלה על ידי ד"ר אור, למה היא מושכת באף כשהיא בוכה. צייגר מתארת שיצאה ב"תחושה מאוד קשה" מהוועדה.

גל אמת, שורדת זנות, מתארת אף היא התנהלות קשה מצד הפסיכיאטרית. לדבריה, לפני שנה הגיעה לוועדה ובין היתר נשאלה למה עזבה את הזנות, האם עבדה בה כדי לממן סמים ובאיזה צבע היו הכדורים שלקחה. אמת טענה כי הפסיכיאטרית הטעתה אותה ואמרה לקלדנית לכתוב שהיא שקרנית.

אחרי החוויה של אמת, פנה ארגון "סלעית" המטפל בנשים שורדות זנות לביטוח הלאומי. נפגעת אחרת, שביקשה להישאר בעילום שם, סיפרה שהפסיכיאטרית התמקדה באירועי הפגיעה המינית שחוותה וביקשה ממנה לשחזר אותם, וגם היא נשאלה מדוע לא התלוננה במשטרה. לדבריה, ד"ר אור לא התייחסה כמעט למצבה כיום ולא שאלה אותה על כך. 

הפסיכיאטרית, ד"ר אור, סירבה להגיב. ד"ר יהודה ששון, אחראי תחום פסיכיאטריה בביטוח הלאומי, אמר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית: "יש מקרים חריגים, כל בעיה רפואית שהיא לא תוצאה של פגיעה בעבודה, נדונה בנכות כללית. אנחנו כרגע בשלב הבירור של התלונות ועד לתום הבירור הפסיכיאטרית לא מזומנת לוועדות של נפגעות תקיפה מינית".