רוחאני, 2019
צילום: פלאש 90

חמינאי קורא לג'יהאד אסלאמי נגד ישראל וארה"ב

המנהיג העליון של איראן: "התרמית האמריקינית בשם 'עסקת המאה' תמות עוד לפני שטראמפ ימות"
איתמר מרגלית ובן יניב
05 בפברואר 2020
16:51

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, קרא היום (רביעי) לכל הפלגים הפלסטיניים להתנגד לתוכנית טראמפ  על ידי ג'יהאד אסלאמי. רוחאני צייץ בטוויטר: "צריך לגרש את הציונים והאמריקנים באמצעות ג'יהאד. כל אומות האסלאם ועולם האסלאם צריכים לספק תמיכה להתנגדות".

חמינאי גם התבטא בחריפות נגד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בטוויטר, וכתב כי "התרמית האמריקנית בשם 'עסקת המאה' תמות עוד לפני שטראמפ ימות".

חמינאי הוסיף כי "האמריקנים נשאו ונתנו עם הציונים על מה ששייך לפלסטינים. פלסטין שייכת לפלסטינים. מי אתם שתקבלו החלטות עליה? הארגונים החמושים של הפלסטינים ימשיכו לעמוד ולהתנגד. טהראן רואה חובה בסיוע לפלסטינים בכל דרך אפשרית".

בהתייחס להצגת התוכנית האמריקנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני בבית הלבן במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר: "הבולדוזרים האמריקנים חשפו תוכנית - הם קוראים לה תוכנית המאה. הם משעשעים עצמם על ידי מתן שם גדול. מדובר בטיפשות. עסקת המאה היא פשע המאה".

נשיא איראן, חסן רוחאני, צוטט בטלוויזיה הממלכתית כמי שכינה את הסכם השלום האמריקני לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני "פשע המאה", וכמי שמתאר את ארצות הברית בתור "טרוריסטית, שנוקטת מעשי טרור".

שר  החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף התייחס גם הוא לתוכנית וקרא להנהגה הפלסטינית: "התאחדו נגד תוכנית טראמפ". כלי תקשורת באיראן דיווחו הבוקר כי זריף קיים שיחות טלפון נפרדות עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, עם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה ועם מנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה והעביר מסר זהה: "התאחדו נגד תוכנית המאה של הנשיא טראמפ".