תקיפה ישראלית בסוריה, ארכיון
צילום: רויטרס

רוסיה מאשימה: תקיפת ישראל בסוריה סיכנה מטוס נוסעים

לפי צבא רוסיה, בעקבות התקיפה המיוחסת לישראל באזור דמשק, נאלץ מטוס עם 172 נוסעים ואנשי צוות לבצע נחיתת חירום
איתמר מרגלית
07 בפברואר 2020
07:15

צבא רוסיה טוען הבוקר (שישי) כי במהלך התקיפה האווירית שהוא מייחס לישראל על יעדים בסוריה בלילה שעבר, סיכנו מטוסי חיל האוויר מטוס נוסעים ועליו 172 נוסעים ואנשי צוות. לטענת הצבא הרוסי, המטוס מסוג איירבאס 320 ניסה לנחות בנמל התעופה בדמשק במהלך התקיפה, אך אולץ לנחות בשדה התעופה חמיימים שבצפון מערב סוריה, המשמש בסיס של חיל האוויר של רוסיה.

סוכנות הידיעות הרוסית RIA מדווחת מפי דובר משרד ההגנה במוסקווה כי מערכת ההגנה האווירית של סוריה כמעט פגעה במטוס האזרחי, בזמן שניסתה להדוף את התקיפה המיוחסת לישראל. סוכנות הידיעות ספוטניק מדווחת כי במשרד ההגנה הרוסי טענו שמטוסי חיל האוויר הישראלי הפכו את השימוש במטוסים אזרחיים כבמגן מפני מערכות ההגנה האווירית של סוריה למנהג קבוע.


מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, שמקום מושבו בלונדון, דיווח אתמול כי עלה ל-23 מספר ההרוגים בתקיפה שמיוחסת לישראל. לפי הדיווח, 15 מההרוגים משתייכים למיליציות הנאמנות לאיראן, שלושה מהם בעלי אזרחות איראנית. גורם צבאי במדינה אמר כי מערכות ההגנה האווירית הדפו שני גלי תקיפה של חיל האוויר הישראלי הלילה. לפי אותו גורם, נורו כמה טילים מדרום לבנון ומרמת הגולן.

לפי גורם בצבא סוריה, גל התקיפות הראשון החל בשעה 01:12, וכלל בסיסים צבאיים באזור דמשק. הגל השני החל בשעה 01:41, וכלל בסיסים צבאיים באזור דרעא, קוניטרה ופרברי דמשק. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח על שריפות שפרצו בבסיסי המשטר הסורי והמיליציות האיראניות באזור ג'מראיא, היכן שממוקם המכון למחקרים מדעיים. על פי הדיווח, רוב הטילים פגעו ביעדם ואילו המשטר הסורי הצליח ליירט רק כמה טילים.


השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס לטענות הרוסים, ואמר בריאיון אצל שלום קיטל בכאן רשת ב: "אנחנו לא מתייחסים לפרסומים לכאורה על תקיפה בסוריה. צה"ל תמיד עושה הכול כדי לא לסכן כוחות רוסיים ובטח שלא אזרחים".

גם שגריר ישראל באו"ם דני דנון התייחס לנושא בריאיון אצל שלום קיטל: "לא מכיר את הפרטים. יש מנגנון תיאום בין ישראל לבין רוסיה. בכל פעילות הגנתית שלנו אנחנו עושים הכול כדי לא לסכן אזרחים, ואני מניח שזה גם המקרה הפעם".