פינגווינים
צילום: רויטרס

מדעני אקלים: מספר הפינגווינים באנטארקטיקה צנח ב-77%

מספר הפינגווינים נמדד בפעם האחרונה בשנות ה-70 במאה הקודמת • המדענים טוענים כי שינויי האקלים גרמו לירידה בכמות המזון הזמין
איתמר מרגלית
11 בפברואר 2020
09:02

השפעות ההתחממות הגלובלית: מדענים טוענים כי מספר הפינגווינים בכמה מושבות באנטארקטיקה צנח ב-77% מאז הפעם האחרונה בה התבצעה המדידה בשנות ה-70. אחד המדענים טען כי הירידה הדרמטית נגרמה בשל שינויי האקלים, ומהירידה בכמות מזון. טרם ידוע אם המגמה הזאת הולכת להשתנות בקרוב.


בתוך כך, בתחילת החודש פורסם מחקר על המסת הקרחונים בגרינלנד. עד כה טענו מדעני האקלים כי הטמפרטורה הגבוהה ממיסה את חלקם העליון – אך במאמר מדעי שהתפרסם ב"נייצ'ר ג'יאו-סיינס" טוענים מדענים כי מים חמים במיוחד הזורמים מהאוקיינוס האטלנטי – מאיצים את הליך המסת הקרחונים גם מתחת לקרחוני הענק בגרינלנד.

מדובר בזרם שעובר מתחת לקרחונים בגרינלנד. זרם שמביא כמויות אדירות של חום אל הקרחונים ומכרסמים בתחתיתם. ג'נין שפר, חוקרת ממכון אלפרד וגנר שבגרמניה ואחת מעורכות המאמר, אמרה בתגובה לרשת סי-אן-אן: "כעת הסיבה להתכה המוגברת של הקרחונים ברורה". עוד התגלה במחקר "לשון קרחונית" נוספת – משטח קרח דק וארוך, היוצא מקו החוף אל תוך אגם או אל הים – שהתנתק מקרחון ענק וקיים חשש כי יגלוש אל מי האקויינוס החמים.