רותם אור. צילום: צופית ברבי
צילום: צופית ברבי

שאלון לשבת עם טוטמו (רותם אור)

תקליט הויניל שמעורר בה תחושות של בית, האלבום הכי טוב שהיא שמעה לאחרונה והשיר הכי יפה שלה שאתם לא מכירים. טוטמו (רותם אור) מתארחת בשאלון לשבת שלנו.
מערכת כאן
20 בפברואר 2020
19:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את טומטו - רותם אור.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו? 
זה היה אלבום האוסף The Whole Story של קייט בוש. למעשה, הוא כמעט תמיד היה שם איתי. בויניל, בבית של ההורים שלי. אבל אני כן זוכרת גם את הבחירה האקטיבית בו מאז שיכולתי לנהל את טקס הנחת התקליט על הפטיפון והעדינות שנדרשה בהנחת המחט על התקליט. המוזרות שלו, ביחד עם המוכרות של קולה של בוש - עשו לי תמיד תחושה של בית, ובו בזמן של עולמות רחוקים ומשונים. הוא עורר בי אז, ועד היום, את כל קשת הרגשות. זה אוסף מאתגר, מתגמל, מצחיק ועצוב. וזה אוסף! כלומר, הוא פתח לי עולמות שלמים של מחקר, התפצלויות לאלבומים אחרים של בוש, ועדיין מצליח לשמר אחידות פנימית מרשימה. אוהבת מאוד:)

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
אני דבוקה מאוד בחודשים האחרונים לאלבום האחרון של אלדוס הארדינג - Designer, וזה האלבום הראשון שלה שאני אוהבת (היו שניים לפניו). אני אוהבת אלבומים שמרגישים שלימים, שמספרים סיפור ומלאים באווירה ותחושת מקום. משהו באלבום הזה מאוד נותן לי את התחושה הזאת. מצד אחד, יש אחידות הפקתית יפה, ומצד שני יש תחושה שאלדוס עצמה מאוד משתנה - הקול שלה סופר ורסטילי, והיא עדיין עדינה ועושה את השינויים האלה במתינות. אחרי האופן שבו שיר נשמע, מילים הן אחד הדברים הראשונים שאני מתחברת אליהם במוזיקה, ופה הן תפסו אותי במיוחד. אלדוס כותבת שירים מאד מוזרים ומסתוריים. יש המון מקום להכניס את הסיפור שלך, כמאזין, לתור השירים וזה משהו שאני אוהבת מאוד.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
אני תמיד הכי מתרגשת כשאנשים אומרים לי שהם מתחברים דווקא לשירים באלבומים שלי שהם פחות ״קליטים״ או ״פופיים״ - ודווקא יותר שקטים או מופנמים. שירים שלוקח להם זמן להיפתח ולוקח זמן להיקשר אליהם. שירים שאנחנו פחות מבצעים בהופעות. למשל, Bury Me With It שפותח את האלבום האחרון. יצא שכמה אנשים אמרו לי שזה השיר שהם הכי אוהבים באלבום וזה משמח אותי מאוד.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?
אני חושבת שכל שיר שהייתי עושה היום - הייתי עושה קצת אחרת, ובשביל זה גם יש הופעות. בין אם אתה רוצה ובין אם לא, אפילו בהופעה שהכי מנסה לתת חוויה שקרובה לאלבום - תמיד יש את הפרשנות האישית החדשה לשירים שכבר יצאו. זה קורה, כי אנחנו משתנים כל הזמן, ומה שאני מרגישה כשאני שרה משהו עכשיו, זה לא מה שהרגשתי כשכתבתי אותו. אז התשובה היא תמיד אחרת. גם אם זה בקטנה. אין לי חרטה על אף שיר שלי שהתפרסם.

את זוכרת את הרגע שבו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
אני קצת חושבת שהרגע הזה עדיין לא הגיע בשבילי. אני קצת מרגישה שהמוזיקה בחרה בי באיזשהו אופן ולא להיפך. עשיתי המון בחירות קטנטנות שהביאו אותי לאיפה שאני היום, אבל מעולם לא חשבתי שאהיה מוזיקאית. הכל תמיד היה בייבי סטפס, או אולי כמו עש שנמשך לאור. זאת מטאפורה נכונה יותר לסיטואציה. זה לא משהו מכוון בכלל ואני שמחה שזה קרה ככה. כי זה קצת השאיר את כל העניין במקום מאוד משחקי וסקרן ונטול ציפיות.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
אני זוכרת פעם אחת, כשהייתי צעירה מאוד ורק העליתי שירים שלי ל״במה חדשה״ (אתר ליצירה ישראלית שהתחיל לפעול בשלהי המילניום הקודם) - מצאתי את עצמי חושבת בעיקר על הקשיים שכרוכים ביצירה, ובתגובות הקשות (מבפנים ומבחוץ), והחלטתי שאני לא רוצה לכתוב שירים יותר. זה החזיק בערך שבוע ואז כתבתי על זה שיר.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?
השאלה הכי לא הוגנת. אני חושבת על Graceland של פול סיימון. אבל אין לי סיבה טובה. בעיקר נראה לי שזה אלבום שאני יכולה להקשיב לו אינסוף פעמים מבלי שיימאס לי.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
שאלה מצוינת. אין לי מושג. משהו שעוסק בחיים עצמם, ולא הרבה בהכרח קורה בו. או מצד שני, אולי דווקא איזה סרט של דיסני. יש בי חיבה עזה מדי למחזות זמר, ואולי זה יעשה לי טוב להוציא ממני את כל הקיטש הזה בצורה פרודוקטיבית.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
זה מאוד משתנה ומאוד תלוי בתקופות. כרגע, אני בתקופה שבה בכל פעם שאני צריכה פרץ סרוטונין במוח, אני שמה ליזו. ספציפית, את Truth Hurts, אבל בתכלס כל האלבום האחרון שלה מושלם.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
זאת שאלה שממש קל לי לענות עליה, כי אני לא רק מוזיקאית, יש לי גם דיי ג׳וב בהייטק. אני מאוד נהנית לבנות דברים ולגרום להם לעבוד באופן כללי, אז לתכנת ומחשבים בכלליות זה כיף, לעבוד עם אנשים בצוות זה נעים, ולפתור בעיות זה החיים. כל הדברים האלה קיימים גם במוזיקה וגם בחיי תוכנה, יש המון קווים מקבילים בין השניים והייתי אומרת, שהם אפילו מפרים זה את זה.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
מממ, אל תתפסו אותי במילה אבל נראה לי שהשיר Those To Come של השינס יעשה את העבודה.