מחבלים משגרים בלוני נפץ, הערב
צילום: יחידת בלונים ברצועת עזה

גורם ביטחוני: "חמאס העביר מסר שיפסיק את השיגורים - אנחנו סקפטיים"

אחרי כמעט 20 צרורות בלונים ששוגרו לעבר עוטף עזה היום - הארגון שוב טוען כי יפסיק את הטרור. אם השקט יישמר, אומר גורם ביטחוני, ישראל תחזיר את ההקלות לרצועה
רועי שרון
13 בפברואר 2020
22:42

זמן קצר אחרי ששוגר צרור בלוני הנפץ ה-17 במספר הערב (חמישי), חמאס העביר מסר לישראל שלפיו הוא החליט להפסיק את שיגור הבלונים והירי הרקטי לעבר ישראל. כך מסר גורם ביטחוני שהוסיף כי סוף השבוע הקרוב ישמש מבחן ליציבות באזור.

לדברי הגורם הביטחוני, "ככל שיישמר השקט, ישראל תרחיב בחזרה את מרחב הדיג ל-15 מייל ותחזיר את 500 היתרי המסחר שצומצמו. אנו סקפטיים, אך ייעשה ניסיון להחזיר את היציבות לעוטף עזה. המעשים בשטח הם שיקבעו".

מהבוקר הופרחו עשרות זרי בלוני נפץ לעבר ישראל, ותושבי העוטף דיווחו על פיצוצים רבים. בשמי שדרות התפוצצו היום כמה זרי בלונים. אחד מהם התפוצץ מעל בית הספר "גיל-רבין" בדרך משה דיין בעיר, ובשל הפיצוץ העז הוכנסו התלמידים למרחב המוגן. אחר נפל בתוך אולפנה לבנות בעיר - ונוטרל. 

השבוע דיווח העיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי דרג השטח בגבול הרצועה הודיע על הפסקת שיגור הבלונים לישראל. לפי הדיווח, ההחלטה התקבלה לאחר פגישת בכירי חמאס עם המשלחת המצרית והופצה לכל הקבוצות הנמצאות בגבול.

שלשום שוגרה רקטה משטח רצועת עזה לעבר ישראל. היא נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. התרעה הופעלה באפליקצייה ובשטח פתוח בלבד. בתוך פחות מחודש נורו 23 רקטות לשטח ישראל, במקביל נמשך כל הזמן שיגור בלוני הנפץ.

למרות איום ראש הממשלה נתניהו והבטחת שר הביטחון בנט שדין בלון הוא כדין רקטה - ישראל מעוניינת להמשיך בכיוון של הסדרה. זו גם הסיבה שצה"ל לא תקף בתגובה לשיגור הרקטה שלשום.