מאובני ביצי דינוזאורים
צילום: דרלה זלינסקי

מחקר מגלה: הדינוזאורים ידעו לחמם את עצמם

הגילוי מעיד על יכולת מטבולית לשלוט בטמפרטורת הגוף –בניגוד לזוחלים. פרופ' חגית אפק בדקה באמצעות שיטה גיאוכימית חדשנית, אם לדינוזאורים הייתה יכולת מטבולית לחמם את עצמם על ידי בחינה של ביצי דינוזאורים בנות כ-70 מיליון שנה
שרון עידן
14 בפברואר 2020
20:41

חוקרת מהאוניברסיטה העברית גילתה לראשונה - הדינוזאורים ידעו לחמם את עצמם, בניגוד לזוחלים. החוקרת בדקה מה הייתה טמפרטורת הגוף של דינוזאורים ואם הם היו בעלי דם חם בדומה ליונקים וציפורים. המחקר פורסם היום (שישי). פרופסור חגית אפק בדקה באמצעות שיטה גיאוכימית חדשנית, אם לדינוזאורים הייתה יכולת מטבולית לחמם את עצמם על ידי בחינה של ביצי דינוזאורים בנות כ-70 מיליון שנה.

אפק, כיום במכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית, השתמשה בשיטה ייחודית למדידת טמפרטורות היסטוריות, אותה פיתחה יחד עם שותפים נוספים. השיטה, שנקראת שיטת האיזוטופים המצומדים, בה היא בוחנת את הסידן הפחמתי במאובנים ומודדת את הטמפרטורה שבה הוא נוצר באמצעות קשר כימי בין שני איזוטופים נדירים כבדים.

במחקר הנוכחי, שפורסם בכתב העת Science Advances, יישמה אפק את השיטה הזו יחד עם שותפים מאוניברסיטת ייל, על ביצי דינוזאורים שנשתמרו היטב משלושה מינים שונים של דינוזאורים, על מנת לבדוק מה הטמפרטורה בה נוצרו הביצים לפני כ-70 מיליון שנים. מדובר בטמפרטורת הגוף של האם, שהטילה אותן. טמפרטורת הגוף שנמדדה בביצי הדינוזאורים הייתה גבוהה משמעותית מהטמפרטורה של הסביבה בה הם חיו, מה שמעיד על יכולת מטבולית לשלוט בטמפרטורת הגוף.