ניר ברקת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כמה עולה לחם? יש משהו הרבה יותר חשוב שניר ברקת לא יודע

שר אוצר צריך לדעת כמה עולה לחם? שאול אמסטרדמסקי חושב שמספיק להסתכל על כהונתו של ניר ברקת כראש עיריית ירושלים, כדי להבין שיש משהו הרבה יותר חשוב שהוא לא יודע - לנהל תקציב של מיליארדים
שאול אמסטרדמסקי, דעה
18 בפברואר 2020
21:01

אז ניר ברקת לא יודע כמה עולה לחם, כפי שכולם שמעו בריאיון של שר האוצר המיועד של הליכוד בגלי צה"ל. ביג דיל. אתם חושבים שמישהו משרי האוצר האחרונים ידע כמה עולה לחם? אבל חשוב מזה, האם זה רלוונטי בשביל להיות שר אוצר?

שר אוצר צריך לנהל תקציב של בערך 400 מיליארד שקל בשנה, לא תקציב של חנות מכולת. אז השאלה האמיתית היא האם ניר ברקת יודע לנהל תקציבים בגודל הזה? ולדעתי, התשובה היא – לא.

אפשר להסתכל על מה שניר ברקת עשה בעיריית ירושלים כראש עיר. התקציב של עיריית ירושלים הוא בערך 6 מיליארד שקל בשנה, אבל בעצם לעיריית ירושלים יש חור ענקי בתקציב של יותר מ-10%. עיריית ירושלים צריכה הזרמה חיצונית של יותר מ-700 מיליון שקל כל שנה, בשביל להמשיך לצוף עם הראש מעל המים. וזה מה ששלח את ניר ברקת כל שנה כמעט להתחנן למשרד האוצר שיביאו לו עוד כסף.

"התוכנית הכלכלית" של נתניהו בעיקר מזלזלת בבוחרים | פרשנות

זה נובע בעיקר מהדמוגרפיה של ירושלים. במקום לקחת את ירושלים קדימה ולהפוך אותה למשהו שיכול להחזיק את עצמו על הרגליים, ניר ברקת עשה את ההיפך. באיזשהו שלב למשרד האוצר נמאס להביא לו את הכסף. אתם יודעים מה ברקת עשה? הוא שלח משאיות שישפכו זבל בכניסה למשרד האוצר.

בסופו של דבר זה עבד לו, ומשרד האוצר ממשיך להזרים כל שנה יותר מ-700 מיליון שקל רק בשביל שעיריית ירושלים תמשיך להתנהל בצורה יחסית סדירה.

שר אוצר צריך לנהל תקציב של בערך 400 מיליארד שקל בשנה, לא תקציב של חנות מכולת. אז השאלה האמיתית היא האם ניר ברקת יודע לנהל תקציבים בגודל הזה? ולדעתי, התשובה היא – לא

במהלך הקדנציה של ניר ברקת כראש עיריית ירושלים, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה שהיא מורידה את העיר בסולם הסוציו-אקונומי - כלומר מגדירה אותה באופן רשמי כעיר ענייה. ברקת הוציא אז הודעת ברכה, כי כך העירייה יכולה לקבל יותר תקציבים מהמדינה.

זה האופן שבו ניר ברקת יודע לנהל תקציבים - וזה חשוב קצת יותר מכמה עולה לחם.