נתניהו ובנט בהתייעצות עם ראשי מערכת הביטחון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

נתניהו: תקפנו אמש בעזה ובסוריה ונפעל גם היום; בנט: פנינו להרגעה

בביקור הזהיר רה"מ את ארגוני הטרור ברצועה כי אם לא יפסיקו את האש לחלוטין, ישראל תיאלץ לפעול במערכה רחבה נגדם. מנגד אמר בשדרות שר הביטחון: "אנחנו לא רוצים במערכה רחבה" • מלדנוב קרא: לעצור מיידית את הלחימה
איציק זוארץ, כרמלה מנשה ונורית יוחנן
24 בפברואר 2020
14:17
עודכן ב 17:35

על רקע ההסלמה בדרום, שר הביטחון נפתלי בנט ביקר בשעות הצוהריים (שני) בשדרות. "ביממה האחרונה הנחתנו מכות על בסיסי ג'יהאד אסלאמי וחיסלנו מחבלי ג'יהאד אסלאמי גם בעזה, וגם באזור דמשק", הכריז שם. לדברי בנט, "אנחנו לא רוצים במערכה רחבה, אבל אנחנו מכינים תוכנית, ואם לא תהיה ברירה אנחנו נפעיל מערכה קשה. לא נודיע לאויב מתי ואיפה". משדרות המשיך השר להערכת מצב בקריה בתל אביב.


תקיפת צה"ל ברצועת עזה, היום (צילום: רויטרס)

שליח האו"ם למזה"ת: "לעצור מיידית את הלחימה"

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, הגיב להסלמה הנוכחית וקרא ל"עצירה מיידית של הלחימה שיכולה להידרדר לסבב הרסני נוסף". לדבריו, "ב-23 לחודש תקפה ישראל שני מחבלים של הג'יהאד שהניחו מטענים לאורך הגבול בעזה. מאז למעלה מ-60 טילים נורו לישראל. המצב מסלים בעודנו מדברים. מצרים עושה מאמצים להרגיע את המצב". מלדנוב הוסיף ש"המצב בעזה שביר, אזרחי הרצועה סובלים תחת שלטון החמאס. ישראלים סובלים ממציאות בלתי נסבלת של רקטות. הפתרון לבעיותיה של עזה הוא פוליטי".

קודם לכן אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ישראל תקפה אמש בעזה ובסוריה וכי הוא אינו מתכוון להרפות ויפעל גם היום. בביקור באריאל הזהיר נתניהו את חמאס ואת הג'יהאד האסלאמי ואמר כי הם צריכים להבין שזה לא ימשך: "אבוי להם אם נצא למערכה נגדם, כי אם ארגוני הטרור לא יפסיקו את האש לחלוטין נאלץ לפעול במערכה רחבה נגדם ויש בה דברים חדשים ומפתיעים, שלא היו במבצעים קודמים. אם הם לא יפסיקו את האש לחלוטין, ואני לא מתכוון ליום, יומיים, אלא בכלל, אם לא תהיה הפסקה מוחלטת - נאלץ להפעיל את תוכנית המערכה הרחבה שהכנו".


שר הביטחון בנט בשדרות, היום

לאחר שני מטחי הירי על שדרות והמועצות בעוטף עזה הבוקר דווח בעזה כי צה"ל תקף עמדה של הג'יהאד האיסלאמי באל-בוריג' שבמרכז הרצועה. דובר הג'יהאד האיסלאמי, מוסעב אל-ברים, אמר כי "אם ישראל חושבת שידה ארוכה, יד ההתנגדות ארוכה יותר. ההתנגדות מסוגלת לקטוע את ידה של ישראל ולהגן על עמה. הוא אמר את הדברים לערוץ המזוהה עם הג'יהאד האיסלאמי.

דובר חמאס, חאזם קאסם, אמר היום כי האיומים של נתניהו לא ימנעו מארגונו לבצע את חובתה, כלשונו, ולהגן על עזה. הוא אמר בראיון לרדיו פלסטיני כי "'ההתנגדות בעזה' ערה לכל מה שמתרחש וכי ממדי התגובה לכל מעשה טיפשי שתעשה ישראל יפתיע את האחרונה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר כי ראש הממשלה נתניהו אינו יכול להביא ביטחון לתושבי הדרום והוא חייב ללכת הביתה. מספר שלוש בכחול לבן, משה יעלון, אמר לאסתי פרז בכאן רשת ב' כי שיקולי בחירות גורמים לנתניהו לגלות רפיסות מול הטרור מעזה, וגם ברצועה מבינים את זה.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אומר כי רף התגובה של ישראל הולך ומתעצם וכי אנו קרובים מתמיד למערכה רחבה בעזה, אף שזה אינו אידיאלי לעשות זאת סמוך לבחירות. בתכניתנו "בחצי היום" אמר ארדן כי יש שתי דרכים לפעול מול עזה: בהסדרה מדינית או בפעולה צבאית שעלולה להיות כרוכה בכניסה קרקעית".