מקרה מוות מקורונה בצפון איטליה, אתמול
צילום: אי-פי

התפשטות קורונה: מקרי הידבקות ראשונים ברומא ובברלין

בארה"ב הודיעו על מקרה מוות שני מהנגיף • מספר המתים באיראן עלה ל-66, בהם חבר מועצה מייעצת לחמינאי • בסין מתו 42 בני אדם ביממה החולפת • תאילנד הודיעה על חולה נוסף - מספר 43 • קוריאה הצפונית הורתה לכל הדיפלומטים הזרים לעזוב את המדינה
מתי ברנהרט
02 במרץ 2020
07:34
עודכן ב 12:12

נמשכת התפשטות קורונה בעולם: הנגיף ממשיך להתפשט באיטליה, המדינה בעלת מספר הנדבקים הרב ביותר מחוץ לאסיה, כשהיום (שני) התגלה מקרה ראשון של הידבקות בבירה רומא. מספר הנדבקים בסך הכול באיטליה עומד על 1,694, מהם 34 מתו ו-83 החלימו מהנגיף.

שני מקרים ראשונים של הידבקות התגלו גם בבירת גרמניה, ברלין. סך הכול, נדבקו בגרמניה 130 אנשים. עוד באירופה - פורטוגל הודיעה על שני מקרים ראשונים של הידבקות במדינה, אנדורה הודיעה על מקרה ראשון ואיסלנד הכריזה על שלושה מקרי הידבקות ראשונים.

באיראן משרד הבריאות עדכן כי מספר החולים במדינה עלה ל-1,501, ומספר המתים מהנגיף עלה ל-66. בין המתים ביממה האחרונה, חבר המועצה המייעצת למנהיג העליון באיראן עלי חמינאי - מוהמד מירמוהמדי בן ה-71. בהודו הודיעו היום על שני מקרי הידבקות חדשים במדינה, בכך עלה מספר הנדבקים במדינה לשלושה.

ארצות הברית הודיעה הלילה על מקרה מוות שני במדינת וושינגטון. שלשום דווח על מקרה המוות הראשון. לפי גורמים במדינה, האדם שמת היה תושב מחוז קינג שבמדינת וושינגטון, המחוז המאוכלס ביותר במדינה, שבו גם העיר סיאטל שיש בה יותר מ-700 אלף תושבים. מדינת ניו יורק דיווחה הלילה על מקרה ראשון של נגיף קורונה בתחומה. עד כה ידוע על 59 בני אדם שנדבקו בנגיף בארצות הברית אך גורמים במדינה הביעו חשש שהמחלה מתפשטת, בעיקר בחוף המערבי.

בתאילנד דווח הבוקר על מקרה חדש של הידבקות, בכך עלה מספר המקרים הכולל במדינה ל-43. הרשויות באינדונזיה דווחו על שני חולים ראשונים בנגיף קורונה במדינה. בסין מתו 42 בני אדם ביממה החולפת.

בישראל נעשו עד כה כ-1,500 בדיקות לאבחון נגיף קורונה, מהן 834 דגימות שניטלו מבני אדם השוהים בבידוד ביתי. במוקד הטלפוני המשותף של מגן דוד אדום ושל משרד הבריאות התקבלו כ-12 אלף שיחות מאזרחים – כרבע מהן הופנו לבירור יסודי. אתמול הכשיר מגן דוד אדום יותר מ-200 חובשים בכירים נוספים לנטילת דגימות מאנשים שיש חשש כי נדבקו בקורונה.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "הגורם המוסמך היחיד לפרסם מידע זה משרד הבריאות, והמקום היחיד שבו מבוצעות בדיקות זו מעבדת משרד הבריאות. אנחנו יודעים לפני כולם אם מישהו חולה בקורונה, ואנחנו מעבירים את המידע לציבור. לא בודקים קורונה באף מרפאה או חדר מיון". 

בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב הוסיף: "אין הדבקה מקומית בישראל. ההופעה של המחלה בישראל היא באמצעות אנשים שנדבקו בחו"ל. כל בן אדם שנדבק, אני יודע ממי הוא נדבק ושזה מחו"ל".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

בתוך כך, מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי במהלך הלילה נחתה בישראל טיסה ישירה מאיטליה ועליה כ-20 נוסעים ישראלים. כניסתם של ארבעה זרים שהיו על הטיסה, נאסרה. לפי שעה עזבו את ישראל מאז יום חמישי 1,683 אזרחי איטליה.

אתמול משרד הבריאות בישראל דיווח על שלושה ישראלים נוספים שנדבקו בנגיף. במשרד פרסמו את מסלול הנדבקים. שניים מהם, נסעו לאיטליה בטיסת איזיג'ט EJ2564 ביום שבת, ה-22 בפברואר וחזרו לישראל בטיסת אל על LY290 ביום חמישי, ה-27 בפברואר. הנדבקת השלישית היא חיילת מאור יהודה שעובדת בחנות "הפיראט האדום" בעיר, היא עבדה בתאריכים 24-26 בפברואר בשעות הצהריים ועד הערב. נוסף על כך היא נסעה בקו האוטובוס 59 מתחנת היסמין/חצב בעיר ועד לתחנת גשר דוד פישמן בתל אביב.