מטוס אל על שחזר מאיטליה עובר חיטוי

נגיף קורונה: שני ישראלים נוספים שחזרו מאיטליה אובחנו כחולים

בכך עלה ל-12 מספר החולים מהנגיף בישראל • גרמניה, צרפת ובריטניה ישלחו סיוע לאיראן • נשיא פיפ"א: "לא יכולים לפסול את האפשרות שיורו 2020 יבוטל"
דקלה אהרן שפרן, איתמר מרגלית וגיא מעיין
02 במרץ 2020
18:46

התפשטות נגיף קורונה: משרד הבריאות הודיע היום (שני) כי שני בני אדם, תושבי רמת גן ואשדוד ששבו מאיטליה בשבוע שעבר, נמצאו חולים בנגיף ויועברו בערב לבידוד בבית החולים שיבא. בכך עלה מספר הנדבקים בארץ ל-12.

נוסעי הטיסות בהן שהה החולה מאשדוד - טיסת ישראאייר מת"א לוורונה מספר 6H355 ב-19.2 וטיסה מוורונה לת"א מספר 6H356 ב-25.2  - נדרשים להיכנס באופן מיידי לבידוד ביתי למשך 14 יום. כמו כן, לאחר נחיתתו, החולה נסע לביתו ברכבת מנמל התעופה בן גוריון לאשדוד ברכבת שיצאה בשעה 01:21. ב-26.2, בין השעות 11:00-13:00, הוא שהה בשוק הים באשדוד. כל מי שהיה במקומות האלו בתאריכים ובשעות הנקובים מעל 15 דקות, מתבקש גם הוא להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

במהלך היום נחתו 109 ישראלים בארבע טיסות ישירות מאיטליה לטרמינל 1. הנוסעים טופלו בהתאם לנהלים וקיבלו עלוני הסברה. כניסתם לישראל של שני נוסעים שהגיעו לנתב"ג סורבה. בסך הכל עזבו את ישראל מאז יום חמישי 1,756 אזרחי איטליה.

מוקדם יותר היום נשלחו לבידוד כמה חיילים שבאו במגע עם החיילת שעובדת בחנות "הפיראט האדום" ונדבקה בנגיף. מצה"ל נמסר כי החיילת, שפונתה אמש לבידוד בבית החולים שיבא, שהתה בימים רביעי וחמישי במרפאת מטכ"ל. בסך הכל נכנסו לבידוד עד כה שתי רופאות מהמרפאה ושבעה חיילים מיחידתה. מספר החיילים הנמצאים בבידוד עלה ל-359.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר היום בצל הבחירות: "אין הדבקה מקומית בישראל. ההופעה של המחלה בישראל היא באמצעות אנשים שנדבקו בחו"ל. כל בן אדם שנדבק, אני יודע ממי הוא נדבק ושזה מחו"ל". 3,961 בני אדם הצביעו בקלפיות הייעודית ל"מבודדי בית".


ארגון הבריאות העולמי מסר היום כי ביממה האחרונה עלה פי תשעה מספר הנדבקים בנגיף קורונה מחוץ לתחומי סין, ביחס למספר מקרי ההידבקות בסין. "הארגון מודאג מאד ממה שקורה באיטליה, בקוריאה הדרומית, באיראן וביפן", נמסר. באיראן עלה מנין המתים באיראן ל-66 ומספר הנדבקים עומד על יותר מ-1,500.  נציג ארגון הבריאות העולמי באיראן אובחן בעצמו כנשא של הנגיף. גרמניה, צרפת ובריטניה הודיעו שיעניקו לאיראן סיוע של חמישה מליון אירו כדי להתמודד עם התפשטות הנגיף. כמו כן, הן יסייעו בשליחת ציוד רפואי וחליפות מגן. 

באיטליה, מניין המתים כתוצאה מהידבקות בנגיף עלה ב-18 ועומד כרגע על 52 בני אדם. מניין הנדבקים הכללי חצה את קו ה-2,000 בני אדם. בסעודיה דיווחו על מקרה ראשון של הידבקות בנגיף במדינה. סוכנות הידיעות הקטרית דיווחה כי עלה מספר הנדבקים במדינה לשבעה. עוד דווח בתקשורת הערבית כי מקרה ראשון של הידבקות בנגיף נחשף גם בתוניסיה. גם בלטביה דווח על מקרה ראשון של הידבקות בנגיף.

המשבר נותן את אותותיו גם בתחום הספורט. נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו אמר כי הוא לא פוסל אפשרות שהיורו הקרוב יבוטל. במדינות מסוימות באירופה לא תיערך אליפות אירופה בכדורגל, שאמורה הייתה להתחיל ביוני ולהיערך ב-12 מדינות. "אנחנו לא יכולים לפסול את האפשרות שיורו 2020 יבוטל, אבל אנחנו גם לא צריכים להיכנס לפאניקה”, אמר אינפנטינו והוסיף: "מבחינה אישית אני לא מודאג, אבל אנחנו צריכים להיערך ברצינות לכל תרחיש. אני מקווה שהטורניר לא יבוטל". הליגה השוויצרית הודיעה כי היא משעה את קיומה של ליגת העל עד 23 במארס.