צוותי טיפול למאושפזים בבידוד בבית החולים שיבא, בחו
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

תוכנית החירום הלאומית: ישראלים מעל גיל 60 יונחו להישאר בבית

במקרה של תחלואה מתפרצת קובעת רשות נחירום הלאומית לצמצם התקהלויות של מוסדות חינוך ואירועי תרבות ומסחר • בצעד חריג, ישראל שוקלת לפרסם אזהרת מסע ליבשת אירופה
כתבי כאן חדשות
04 במרץ 2020
20:35

רשות החירום הלאומית קובעת כי במצב של הדבקה המונית בנגיף קורונה, כל בני ה-60 ומעלה בישראל יצטרכו לשהות בבידוד. הערב (רביעי) נחשפו בחדשות הערב בכאן 11 התרחישים שגיבשה הרשות שאליהם עלול להידרדר המצב בארץ, ואת דרכי ההתמודדות איתם, שכוללות צעדים קיצוניים.

הגבלות חדשות: אירועי ספורט ותרבות בוטלו, התרחבה רשימת המדינות שהשבים ממנה יבודדו

במקרה של תחלואה מתפרצת, כלומר מצב שבו אלפים בודדים נדבקים בנגיף, מאות מאושפזים וכמה עשרות אף מתים ממנו, רשות החירום הלאומית קובעת כי יהיה צורך לבודד את כל הישראלים בני ה-60 ומעלה. בנוסף, קובעת הרשות לצמצם את ייבוא הסחורות וחומרי הגלם מהעולם ולצמצם התקהלויות, לא רק כאלה של 5,000 אנשים ומעלה כפי שנקבע היום, אלא גם של מוסדות חינוך ואירועי תרבות ומסחר בהיקף קטן יותר. על פי האומדן, בתרחיש כזה כ-10% מהעובדים במשק ייעדרו ממקומות העבודה.


בתרחיש חמור יותר של תחלואה נרחבת, שבו כ-40 אלף ישראלים יחלו בנגיף קורונה, כ-7,500 בני אדם יאושפזו וכ-1,500 ימותו מהווירוס, יוטלו מגבלות תנועה באזורים נבחרים במדינה, כלומר סגר על האוכלוסייה שתיאלץ להישאר בבתים. בנוסף, מעברי הגבול ייסגרו לחלוטין למעבר אנשים, בתי הספר ייסגרו והמדינה תצמצם את השימוש בתחבורה הציבורית. כמו כן, רבע מהעובדים בישראל לא יוכלו להגיע למקומות העבודה וסחורות מהעולם לא יגיעו לארץ כלל.

במסגרת הזאת נדרשו משרדי הממשלה למפות את העובדים החיוניים, ולוודא שהם מצוידים במחשבים ובציוד שיאפשר להם לנהל את ענייני המדינה מבתיהם, כשהם נמצאים בהסגר. ברשות החירום הלאומית נערכים גם לאפשרות של מגיפה של ממש. את פרטי התרחיש הזה לא העלו ברשות החירום הלאומית על הכתב, אבל ההנחה היא שהוא יכלול צעדים קשים בהרבה.


בתוך כך, עוד פורסם בחדשות הערב כי בצעד חריג ישראל שוקלת לפרסם אזהרת מסע ליבשת אירופה. בישראל בוחנים לקרוא לאזרחים שלא לטוס לצרפת, גרמניה ומדינות נוספות בשל התפשטות נגיף קורונה ביבשת. הנושא עלה במהלך דיון בין-משרדי שהתקיים בימים האחרונים, עם נציגי המטה לביטחון לאומי, משרד הבריאות, משרד החוץ ומשרדים ממשלתיים נוספים. ההחלטה טרם התקבלה, אבל נבחנת. יותר מ-20 אלף תיירים מאותן מדינות אירופה שוהים כעת בישראל, וכעת בוחנים אם הם יידרשו לעזוב, ואם כן - כיצד.

נכון להיום, יש כעשרת אלפים בני אדם בישראל שנמצאים בבידוד. ביממה הקרובה צריכים להיכנס עוד כעשרת אלפים בני אדם לבידוד, במשרד הבריאות צופים שיהיו עוד עשרות אלפים בימים הבאים. בבתי החולים ברחבי הארץ מוכנות 200 מיטות אישפוז לקליטת חולים בקורונה. במתחם הבידוד שבמרכז הרפואי שיבא בתל השומר נבנית בימים אלו מחלקת טיפול נמרץ למקרה של חולים במצב קשה, וכן מחלקה פנימית שבה מכונות הנשמה והציוד הנדרש למחלקה.

עוד פורסם היום בכאן חדשות כי במשטרה, בשב"ס ובמשרד המשפטים בוחנים הכרזה על "מצב חירום מיוחד", שבמסגרתו יידחו כל הדיונים המשפטיים שאינם חיוניים. כלומר, לקיים דיוני הארכת מעצר ועתירות דחופות בלבד. בדיונים שמתקיימים בימים אלו בין נציגי שלושת הגופים, בוחנים הרחבה של ההגדרה בתקנות בתי המשפט, כדי שמשבר הקורונה יהיה במידת הצורך עילה להכרזה על מצב זה. 

החשש המרכזי הוא שהנגיף יתפשט בתוך בתי הכלא ומתקני שירות בתי הסוהר. במידה שתרחיש כזה יקרה, יהיה קשה לנהל את מערכת האכיפה הפלילית, כמו מעצרים וביקורי עורכי דין. מצב כזה עלול לסכן גם את המשתתפים בדיונים בבתי המשפט. לכן, ייתכן שיהיה צורך לצמצם אותם למינימום.


בהכנת הידיעה השתתפו: ליאל קייזר, גילי כהן, קטי דור ורועי ינובסקי