צילום: פלאש 90

ישראל ביתנו: תתמוך בחוק המונע מח"כ שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה

בישיבת הסיעה הוחלט גם על קידום החוק להגבלת הכהונה לשתי קדנציות. גורמים במפלגה: בעקבות ההחלטה יהיה צורך לתמוך בגנץ בהתייעצויות אצל הנשיא
זאב קם ויואב קרקובסקי
05 במרץ 2020
12:52

בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו שהתקיימה היום (חמישי) הוחלט לפעול לקידום שני חוקים. הראשון הוא חוק המגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות. השני חוק המונע מחבר כנסת שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה. בכך הם הצטרפו ליוזמת החקיקה של כחול לבן.

החוק לפסילת נתניהו עשוי לקרב בחירות רביעיות בצעדי ענק | הפרשנות של זאב קם

גורמים בישראל ביתנו אומרים שלאחר ההחלטה לתמוך בחוק – אין ספק שיהיה צורך לתמוך בבני גנץ לראשות הממשלה אצל הנשיא. ללא תמיכה בגנץ לא יוכל גוש המרכז-שמאל לשלוט בוועדת הכנסת ולקדם חקיקה. 

מדובר בשינוי עמדה של ישראל ביתנו, שרק לפני כמה חודשים הודיעה שהיא מתנגדת לחוק כזה. אז היא אמרה שזה בעצם לעסוק בשינוי כללי משחק תוך כדי משחק. עכשיו הם הופכים את דעתם ומחליטים שהם כן תומכים באותו חוק. המשמעות המיידית או הכמעט מיידית של ההחלטה היא שככל הנראה בעוד כמה שבועות יודח גם הוא מתפקידו או יוחלף.

מוקדם יותר התייחס עפר שלח לנושא, ואמר: "האמירה של נתניהו אתמול, לפיה הוא ניצח בבחירות כי את הרשימה המשותפת לא סופרים, היא הכרזת המלחמה הרשמית שלו על מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. יש רוב בכנסת החדשה בעד מדינת ישראל ונגד מדינת נתניהו. אנחנו נפעיל אותו בלי היסוס כדי להכריע את המערכה על דמותה של המדינה שלנו".

הבוקר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב שיש היסוסים בקרב חלק מאנשי כחול לבן לגבי קידום החוק שמבקש למנוע מנתניהו לכהן כראש ממשלה בשל כתבי האישום נגדו. במפלגה מביעים חשש שליברמן יסייע להם להעביר את החוק, אך לאחר שהחוק יעבור ונתניהו יוזז הצידה, יחזור ליברמן לגוש הימין-חרדים ויקים איתם ממשלה.

לדברי הגורמים בכחול לבן, לליברמן אין בעיה עם הליכוד אלא רק עם נתניהו אישית, ולכן אם נתניהו ייחסם ולא יוכל לכהן כראש ממשלה הדבר יקל על ליברמן לחזור בחזרה ולהיות חלק מגוש הימין-חרדים. לטענתם, "יכול להיות מצב שבמו ידינו אנחנו מסייעים להקים ממשלת ימין, באמצעות החוק שיזיז את נתניהו, ולכן צריך לשקול מחדש את הנושא".

השרה מירי רגב התייחסה היום לנושא ואמרה  כי יוזמת החוק של כחול לבן שלפיה ראש ממשלה אשר נאשם לא ימשיך בתפקידו - הוא בבחינת הפיכה. בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב טענה רגב: "בכחול לבן עושים הכול כדי להימנע מזה שנתניהו יישאר במערכת, הם לא מבינים ש-36 מנדטים בחרו בו באופן אישי. הרוב הציוני בעדו. גנץ וליברמן הטעו את הציבור, שרובו יהודי-ציוני". 

האזינו לריאיון עם מירי רגב

שר החוץ ישראל כץ התייחס בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית הבוקר הזה להצעה: "אני לא זוכר מדוע ב-2008 הצבעתי נגד ההצעה, אני לא יודע למה נתניהו תמך בה, אבל הנסיבות כיום שונות. היו שלוש מערכות בחירות שבהן נבחר נתניהו. הכרעה חסרת תקדים. מה הם רוצים? לבטל את תוצאות הבחירות -זה לא יהיה. הציבור מרגיש שהדבר הזה לא סביר. צריך לתת להליך להתנהל, להטיל את ההרכבה על נתניהו, כי אין 62 לממשלה אלטרנטיבית לנתניהו.