נתניהו וגנץ

נתניהו: "אני לא הולך לשום מקום"; גנץ: "רוב העם לא רוצה בשלטונו"

ראש הממשלה נאם בפתח תקווה על רקע המשבר הפוליטי, ותקף את גנץ וליברמן: "מנסים לבטל את החלטת הבוחר". על המגעים בן גביר אמר: "הוא ביקש שאאשר תפילת יהודים בהר הבית, וסירבתי" • יו"ר כחול לבן אמר בתגובה: "בשלושה סבבי בחירות הראה העם לנתניהו את הדלת"
יערה שפירא
07 במרץ 2020
19:04
עודכן ב 20:05

ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא בשעה זו (שבת) דברים בפתח תקווה, על רקע תוצאות הבחירות והמשבר הפוליטי. נתניהו תקף את יו"ר כחול לבן בני גנץ וחברי מפלגתו ואת יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "גנץ וליברמן מנסים לבטל את החלטת הבוחר על ידי גניבת דעת של הציבור, בציניות שאינה יודעת גבולות".ראש הממשלה הוסיף: "ליריבים שלנו אין גבולות. גנץ אמר שאם תהיה מפלגה מנדט אחד יותר, היא תרכיב ממשלה. הליכוד קיבלה שלושה מנדטים יותר, גנץ זרק את זה לפח. לפני הבחירות, גנץ ומשה יעלון הבטיחו לא להישען על הרשימה משותפת בשום צורה כי הם תומכי טרור. לקחו את כל ההבטחות וזרקו לפח, כי אין גבול לציניות שלהם".

נתניהו גם התייחס למגעים עם יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר לפני הבחירות: "יכול להיות שהיינו מנצחים באופן עוד יותר מוחץ, משום שבן גביר אמר שהוא מוכן להוריד את המועמדות שלו ולתמוך בליכוד. הוא היה יכול לתרום לניצחון עוד יותר גדול, אבל היה לו תנאי שאאשר תפילות של יהודים בהר הבית - מה שאני יודע שהיה מבעיר את המזרח התיכון. אמרתי שיש דברים שאני לא מוכן לעשות".

יו"ר כחול לבן, חבר הכנסת בני גנץ, נאם שעה קלה לאחר נתניהו בכפר המכביה ברמת גן. הוא תקף את דברי ראש הממשלה ואת ההסתה והאלימות כלשונו, שנתניהו מאפשר והבטיח שיקים ממשלה בקרוב מאוד: "פעם אחר פעם קבעו אזרחי ישראל: תם עידן שלטונו של נתניהו. על בסיס הכרעת הציבור, גמלה בליבי החלטה להקים ממשלה חזקה, ממשלה יציבה, ממשלה שתרפא את ישראל מהשנאה והפילוג ותאפשר לכולנו להתקדם. אעשה כל מאמץ כדי שלא יהיו בחירות רביעיות. אני מתכוון להקים ממשלה שתסדיר מחדש את מערכות היחסים הפנימיות בינינו, תחזיר את השפיות ותנקה את השנאה שזרע אדם אחד במשך שנים רבות. אדם החושב רק על עצמו. ובדיוק כמו שבאתי לפה כשבן אדם רק השמיץ אותי והשמיץ אותי ולמרות זאת המשכתי להגיד שכולנו אחים. הפלונטר הפוליטי מחייב החלטות מהירות. לאחר קבלת המנדט מנשיא המדינה אפעל במהירות להקים ממשלה שתשרת את כל אזרחי מדינת ישראל. אלו שהצביעו עבורי, ואלו שלא".

גנץ התייחס לדברי נתניהו על חברי הרדימה המשותפת: "במדינת ישראל כל קול שווה. נתניהו מכיר זאת היטב. נתניהו הוא זה שגייס את חברי הכנסת הערבים לצידו ובנה עם הערבים את קואליציית פיזור הכנסת. נתניהו, הוא זה שגייס את טיבי ואיימן עודה לצידו, לקואליציית בחירת מבקר המדינה. ונתניהו הוא זה ששלח את נתן אשל לנהל משא ומתן עם חברי הכנסת הערבים של הרשימה המשותפת, לאחר הסיבוב הראשון. מסתבר שלביבי מותר להתחבר לטיבי, אבל הוא רוצה על זה בבלעדיות. ההסתה משתוללת לכל עבר ואתה שותק. חברי כנסת מרגישים מאויימים. פרקליטים ושופטים צועדים בפחד ומאובטחים. היועמש מאויים שיפוטר כי הגיש כתב אישום ואתה שותק".

ישראל ביתנו: רה"מ שנמצא בהיסטריה, מתחנן על נפשו

בישראל ביתנו הגיבו על נאום ראש הממשלה ואמרו כי זמנו תם: "ראינו עכשיו את ראש הממשלה שנמצא בהיסטריה, מתחנן על נפשו וזועק שתו לי אכלו לי. גם נתניהו מבין שתם זמנו. אגב, היחידה שמנהלת כרגע מגעים עם הרשימה המשותפת היא מפלגת הליכוד". בתגובה אמרו בליכוד כי "זהו שקר וכזב. ליברמן ממשיך עם השקרים ההזויים שלו. לא היו דברים מעולם".


ברשימה המשותפת אמרו ליו"ר איימן עודה, שאם הולכים עם גנץ צריכים להבטיח משהו מוחשי, אולי ביטול חוק קמיניץ. גורם ברשימה הוסיף: "אין שום מגעים עם גנץ, רק עם הליכוד שלא כדי ללכת עם כחול לבן".

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר בתגובה לדברי ראש הממשלה: "נתניהו לא בוחל בשום אמצעי כדי להציל את עורו. הוא יכול לקרוא לכך "כנס חירום", או בכל שם אחר - אבל למה שהוא עושה היום יש שם: זו הסתה פרועה, והתרת דם של נציגי הציבור הערבי".

הקורונה: מגיפה עולמית

ראש הממשלה התייחס בדבריו גם להתפשטות נגיף קורונה ברחבי העולם: "דיברתי עם מנהיגי עולם כדי לראות כיצד המדינות יעזרו זו לזו, הייתה היענות גדולה מאוד. כולם נענו כי הם יודעים את הדברים הבאים - זו מגיפה עולמית, בין אם ארגון ה-OECD קוראים לזה מגיפה או לא. זה עניין של ימים או שעות עד שיגידרו כך. ספק אם הייתה מגיפה כזאת במאה בשנים האחרונות.

"המגיפה לא פוגעת בילדים ובנוער תודה לאל. אנחנו חייבים לחטא מתקנים ציבוריים. הנגיף רגיש לאקונומיקה, וצריך לפעול בצורה מסודרת על מנת לחטא תחנות רכבת, אוטובוסים ועוד. אגייס את הנוער בתקופת החופש - וייתכן שיהיה חופש מורחב - כדי לעסוק בחיטוי, וכך גם את חיילי צה"ל".